ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 21:25

Antalya'daki orman yangını


Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesi Yumaklar köyü yakınında başlayan yangının ilerlemesinin önüne geçildiği, ilk belirlemelere göre 100 hektarlık bir alanan yandığı bildirildi.
Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yumaklar köyü yakınlarında başlayan ve fırtına nedeniyle hızla yayılan orman yangını geniş bir alanda devam ediyor. Havanın kararması nedeniyle havadan müdahaleye ara verilirken, yer ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.
Bölgelerde incelemelerde bulunan ve ekipleri koordine eden Orman Genel Müdür Yardımcısı Recep Kaşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğle saatlerinde başlayan yangının havanın da rüzgarlı olması nedeniyle hızla büyüdüğünü söyledi.
Aynı saatlerde Antalya'da iki farklı noktadaki yangın nedeniyle ekiplerin bir kısmının buralara sevk edildiğini anlatan Kaşan, arazinin sarp ve ulaşılamaz olması nedeniyle bazı alanlara yalnızca havadan müdahale gerçekleştirilebildiğini kaydetti. Kızılçam ve makilik alanların yoğun olması nedeniyle yangının hızla ilerlediğini ifade eden Kaşan, akşam saatlerinde rüzgarın hızını kesmesiyle birlikte yangının ilerlemesinin önüne geçildiğini, geniş bir alana yayılması nedeniyle yangının tam olarak kontrol altına alınamadığını belirtti.
Yangına 8 helikopter, 5 uçak ve 60'a yakın arazöz ile müdale edildiğini belirten Kaşan, "Ekiplerimizin çalışmaları sabaha kadar sürecek. Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir durum yok. İlk tespitlerimize göre 100 hektarlık bir alan yandı" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER