ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2014 Pazar 00:13

Antalya'da "Yunus parkları kapatılsın" eylemi

Antalyada "Yunus parkları kapatılsın" eylemi

Antalya'da, yunus parklarının kapatılmasını isteyen bir grup, eylem yaptı.Antalya Barosu ve Tabipler Odası'nın önderliğindeki grup, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek, "Yunus parkları kapatılsın", "Esaret turizmine hayır", "Hayvanlı sirklere hayır", "Yunuslara özgürlük", "Esarete sessiz kalmayın" yazılı dövizler taşıdı.
Eylem kapsamında, yunuslara verilen zararların ve yunus ölümlerinin anlatıldığı tiyatro oyunu sahnelendi. Oyun, eyleme katılanların yanı sıra turistlerin ilgisini çekti.
Antalya Barolar Birliği Hayvan Hakları Kurulu Başkanı avukat Evrim Ercan, burada yaptığı açıklamada, yunus parkları gerçeğini ve dramını anlatmak için bir araya geldiklerini söyledi.
Yunusların yakalama ve taşıma esnasında uygun olmayan koşullar, ağır şok ve stres gibi nedenlerle yaşamını yitirdiğini anlatan Ercan, yunus parklarına getirilen hayvanların, dört duvar arasında, beton havuzlarda, ömürleri boyunca esarete mahkum edildiklerini savundu.
İnsanları eğlendirebilmek için yunusların anatomilerine aykırı hareketlere zorlandığını, doğalarına aykırı beslendiğini ve böylece türlerine özgü yeteneklerini kaybettiğini belirten Ercan, "Esaret altında yaşayan yunusların ömrü büyük ölçüde kısalmakta, beton havuzlarda doğan yavrular, ölü doğmakta ya da çok kısa bir süre yaşayabilmektedir. 'İnsanlar belki hayatında bir kez yunus parkına gidip bir saat eğlenceli vakit geçirecek, çocuğu yunus görecek' diye yunuslar bir ömür, korkunç esarete mahkum olmakta, kısa ömürleri acı ve işkence içinde geçmektedir" diye konuştu.
Ercan, yunusların beton havuzlarda değil, açık denizlerde yaşaması gerektiğine işaret etti.
Yunus parklarının kapatılması için destek isteyen Ercan, yunus parklarına gidilmemesini önerdi.
Antalya Tabipler Odası'ndan Dr. Hafize Öztürk Türkmen ise "yunus terapisi"nin bilimsel bir dayanağı olmadığını savundu.
Grup, konuşmaların ardından dağıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER