ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2013 Pazartesi 14:15

Antalya Körfezi'ndeki deprem


Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şakir Şahin, Antalya Körfezi'ndeki 5 büyüklüğündeki depremle ilgili, "Bunlar bölgedeki tektoniğe bağlı, normal gelişen depremlerdir. Akdeniz açıklarında bu büyüklükte depremler beklenmelidir" dedi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün Antalya Körfezi'nde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin Ege Tektonik Kuşağı'nda gerçekleştiğini söyledi.

Depremin yerin 88 kilometre derinliğinde gerçekleşmesinin, bu bölgede gerçekleşen depremlerin genel karakteristiğini yansıttığını vurgulayan Şahin, yüksek derinlikte meydana gelmesi nedeniyle büyüklüğünün fazla olduğunu kaydetti.

Depremin bölgede Afrika levhasının, Anadolu levhasının altına dalması ile oluştuğunu dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

"Bu bölgede daha önce 6 büyüklüğünde depremler meydana gelmiştir. Antalya Körfezi'nde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından Akdeniz açıklarından yine 3,1 ve 2,6 büyüklüğünde depremler oluştu. Bu depremler 5 büyüklüğündeki depremin artçıları değildir. 5 büyüklüğündeki deprem, derinde olması nedeniyle artçı meydana getirmemiştir."

"Ege Denizi'ndeki devam eden sismik aktiviteler, Anadolu'nun önünü boşalttığı için Afrika levhası dalım sürecine devam edecektir. Akdeniz'deki sismik boşluklar doldurulacaktır" diyen Şahin, şöyle devam etti:

"Ege yayı olarak nitelendirilen hatta bu büyüklükteki depremler meydana gelecektir. Bunlar bölgedeki tektoniğe bağlı, normal gelişen depremlerdir. Akdeniz açıklarında bu büyüklükte depremler beklenmelidir. Çünkü bölgede iki aşamalı dalma batma zonu vardır. Son bir ay içerisinde depremlere bakıldığında, 10 gündür deprem aktivitesinin yoğunlaştığını görüyoruz. Bu depremlerin yüzeye etkisi, derin olmasından dolayı zayıf olacaktır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER