ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 16:32

Antalya en soğuk geceye hazırlanıyor


Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava dalgası son 2 gündür hayatı olumsuz etkiliyor. Soğuğun etkili olduğu yerlerden biri de sahil illerinden Antalya. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 3 ile 5 derece altına düşen şehirde 2004’ten bu yana en düşük sıcaklığın bu gece ölçülmesi bekleniyor. Termometrelerin sıfırın altındaki değerleri göstermesi beklenen şehirde yaş sebze meyve konusunda ise sıkıntı yaşanmıyor. 2 gündür yaşanan soğuklar nedeniyle seralarda soba yakılıyor. Çiftçi, domates, salatalık, biber, patlıcan gibi ürünü bu yöntemle soğuktan korumaya çalışıyor.

    Antalya Toptancı Hal Müdürü Rıza Uysal, “Genel olarak iklim ve don kaynaklı bir sorun yok.” dedi. Mevsim itibariyle sezonluk üretimin son dönemlerinin yaşandığını anlatan Uysal, İstanbul ve Ankara gibi illerde sebze ve meyvede yaşandığı iddia edilen fiyat artışının Antalya’dan kaynaklanmadığını ifade etti. Uysal, “Normalde fazla ürün yok. İstanbul, Ankara gibi illerde kışın etkisini göstermesi oralarda fiyatların biraz artmasına yol açtı. Bu da öyle ahım şahım değil. Ürün bazında yüzde 15-20 etkilemiş olabilir.” diye konuştu.

    Antalya’daki hava koşullarının ürünün semt pazarlarına gitmesine engel olacak kadar şiddetli olmadığının altını çizen Uysal, İstanbul ve Ankara gibi illerdeki fiyat artışları için, “İstanbul’da 2-3 aracı değişiyor. Buradan giden ürünün İstanbul’a ulaştığında 4 lira olması normal. Son iki gündür ulaşımda sıkıntı olduğu için ürünlerin İstanbul’a ulaşması gecikmiş olabilir. Bu gecikme nedeniyle de insanların alacağı ürünlerin azalması fiyatların yükselmesine neden olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

    Hal fiyatları da Uysal’ı doğrular nitelikte. Antalya Hali’nde 2-2,5 lira olan domatesin fiyatı İstanbul Hali’nde 2,5-4,5 lira arasında değişiyor. Antalya’da 1,5-2 lira olan salatalık İstanbul’da da yanı fiyattan satılıyor.

    REKOR BEKLENİYOR

    Gündüz sıcaklığının 9-10 derece civarında olduğu Antalya’da bu gece soğukluk rekoru kırılması bekleniyor. 15 Şubat 2004’te sıfırın altında 4 derece ile Antalya’da en düşük sıcaklığın ölçüldüğünü hatırlatan Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Necip Duman, “Bu rekor değere yakın bir sıcaklık ölçeceğiz. Bu gece sıcaklığın sıfırın altında 2-3 aralığında olacağını tahmin ediyoruz.” dedi. Duman, şehir merkezinin yanı sıra Kemer ve Kumluca ilçelerinde de sıcaklığın sıfırın altına inmesinin beklendiğini dile getirdi.

    SICAKLAR YENİDEN YÜKSELECEK

    Son 2 gündür sıcaklıkların mevsim normallerinin 3 ile 5 derece altında seyretmesine neden olan soğuk havanın perşembe gününden itibaren yurdu terk etmesi bekleniyor. Antalya’da kuzey yönlerden esen rüzgarın da kesilmesiyle hava sıcaklıklarının 6 ile 8 derece arasında artacağı tahmini yapılıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER