ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 14:18

Antalya, 2’nci klimalı durağına kavuştu


Antalya Büyükşehir Belediyesi, kendi atölyelerinde ürettiği, enerjisini güneşten alan klimalı durakların ikincisini, Cumhuriyet Meydanı’na yerleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin, Boğaçayı Atölyeleri’nde kendi imkanlarıyla ürettiği, enerjisini güneşten alan klimalı duraklar, vatandaşlardan gelen yoğun talep doğrultusunda Antalya geneline yayılıyor. İlki, Işıklar Caddesi üzerindeki Aslanlı Yol girişine kurulan klimalı durağın ikincisi, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Cumhuriyet Meydanı durağına monte edildi. Vatandaşlar, enerjisini kendi üreten klimalı durağı şaşkınlıkla karşıladı. Özellikle turistler, klimalı durağa ilgi gösterdi. Vatandaşlar, toplu taşıma araçlarını durağın içerisinde bekledi. Vatandaşlar, özellikle Antalya’nın kavurucu yaz sıcaklarında ve şiddetli yağışlarında bu durakların çok önemli olduğunu belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya halkına verdiği sözleri tek tek yerine getirdiğini belirterek, “İlk etapta Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi’ni kurarak, güneşten nasıl elektrik elde edileceğini Antalya halkına anlattık. Şimdi de kendi atölyelerimizde enerjisini güneşten alan klimalı durakları ürettik. Güvenlik hassasiyetleri çerçevesinde klimalı durakları Antalya geneline yaygınlaştıracağız.” dedi.

Enerjisini, üzerindeki güneş panellerinden üreten klimalı durağın kapısı, sensörlü olarak otomatik açılıp kapanıyor. Yaz aylarında serinlik veren durak, kış aylarında ise vatandaşı dış ortamdan koruyan ve ısı enerjisi sağlayan bir sisteme sahip. Durakta bekleyen vatandaşlar için durak içerisinde bulunan her biri 220’şer voltluk 3 adet priz aracılığıyla telefon ya da bilgisayarları şarj edebilme imkanı sunuluyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER