ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 22:23

Antakya Dayanışma Platformu Armutlu Mahallesi'nde yeryüzü sofrası kurdu


Haftalardır Gezi Parkı Eylemleri kapsamında düzenlenen protesto gösterilerine ve polisin biber gazlı müdahalelerine ev sahipliği yapan Armutlu Mahallesi'nde 1 kilometre uzunluğunda yeryüzü sofrası kuruldu.

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya’da Gezi Parkı Eylemleri kapsamında düzenlenen gösterilere ev sahipliği yapan Armutlu Mahallesinde Antakya Dayanışma Platformu'nun organizesiyle 1 km uzunluğunda “Yeryüzü Sofrası” temalı iftar sofrası kuruldu. Mahalle sakinleri ve esnafların hazırladığı yemeklere ev hanımları da evlerinde yaptıkları yemeklerle destek verdi. Çoluk çocuk sofra başında bir araya gelen 5 bin kişi dualarla orucunu açtı.

Düzenlenen Yeryüzü Sofrasının 3 temel amacının olduğunu söyleyen Antakya Dayanışma Platformu adına açıklama yapan Mehmet Karasu isteklerini şu sözlerle sıraladı: “Antakya’da barış kardeşlik adına bir yeryüzü sofrası açmış durumdayız. Özellikle 50 gün boyunca direnişte talep edilen Abdullah Cömert arkadaşımızın katilinin yargı önüne çıkarılması, yasaklı alanların açılması ve en önemlisi de son operasyonlarda tutuklanan arkadaşların serbest bırakılması”

Yeryüzü sofrasının sahibinin halk olduğunu sözlerine ekleyen Karasu, “Tüm Hatay halklarını çağırdık. Şuanda bu bir barış çağrısıdır. Bu kardeşlik çağrısıdır. Bu özellikle manevi değerlere uygun bir biçimde bunu organize ettik. Özgürlük adına, eşitlik adına biz bu direnişi sürdüreceğiz. Reyhanlı, Yayladağı, İskenderun nerede olursa olsun şu dakikada herkesi bu kardeşlik yemeğine çağırıyoruz.” dedi.

Kurulan sofraya Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekilleri Mehmet Ali Ediboğlu ve Hasan Akgöl, EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, TSK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER