ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 23:04

Antakya aynı iftar sofrasında buluştu


Antakya Belediyesi ve Antakya Kültürlerarası Diyalog Derneği tarafından düzenlenen iftar yemeğine hoşgörü damgasını vurdu. Antakya’da yaşayan Alevi-Sunni, Musevi-Hristiyan vatandaşlar tek bir sofra etrafında bir araya gelerek Mübarek Ramazan ayının maneviyatını yaşadı.

“Antakya Aynı sofrada” teması ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen iftara Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay İl Müftüsü Mustafa Kavillioğlu, Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Yakup Cihan kurum amirleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun iftar duası ile açılan oruçlar sonrasında hep birlikte dualar edildi. Etkinlikte Sakalı Şerif sergilendi.

ADALET BAKANI ERGİN: DÜNYA ÜZERİNDE KARDEŞLİK HAKİM OLSUN

Ramazan ayında Antakyalılarla aynı sofra etrafında bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu aktaran Adalet Bakanı Sadullah Ergin, dünya üzerinde ve yakın coğrafyada yaşanan olumsuzlukların sona ermesini temenni etti.

Bakan Ergin şöyle konuştu: “Ramazan sevginin, kardeşliğin, paylaşmanın, bölüşmenin adı. Bu güzel ayda bu duygularımızı tazeleyip geleceğe doğru kendimizi hazırlıyoruz. Ramazanın hürmetine İlimizde, ülkemizde huzurun, kardeşliğini dostluğun daha da güçlenmesi için Yüce Mevla’dan niyazda bulunuyoruz. Aynı şekilde coğrafyamızda, komşularımızda dünya üzerinde nerde gözyaşı varsa nerede akan bir kan var ise bu güzel ay hürmetine evvela onları da dindirsin. Ve dünya üzerinde kardeşlik, dostluk ve sevgi hakim olsun diye temenni ediyorum."

İftar yemeğinde konuşan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise Ramazan ayının sevgi, barış ayı olduğunun altını çizerek “Ramazan ayı güzelliklerin, yücelmenin ve ayrıca kendini bilmenin ayıdır” dedi.
Yemeği AKADİM ile birlikte tertipleyen Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise bu gecenin tüm İslam alemine tüm coğrafya ve dünyaya hayır, barış, sağlık ve huzur getirmesinin temenni etti.

AKADİM BAŞKANI AYDIN: HATAY KARDEŞLİĞİ İLE MEŞHUR BİR YER

Antakya Kültürlerarası Diyalog Derneği (AKADİM) Başkanı İsa Aydın ise kurulan sofralarda Antakya’nın tüm renklerinin bir araya geldiğini söyledi. Son günlerde Hatay’da yaşanan olaylara en net yanıtın bu iftar ile verildiğini aktaran Aydın, “Antakya üzerinde oynanan oyunların tutmadığını görüyoruz.” dedi.

Aydın şöyle konuştu: “Ramazanın barış kardeşlik birbirini daha yakinen tanıma sofrasındakini paylaşma ve fakir fukarayı düşünme diye nitelendireceğimiz dostluğun ve barışın daha da üst düzeye çıktığı maneviyatın zirve yaptığı ayda bu akşamda Antakya’nın tüm renkleri burada olacak. Sunisiyle, Alevi’siyle, Hristiyan’ı, Yahudi’siyle burada yaşayan tüm halkımızı davet ettik. Hatay’ımızın gerçek yüzü işte burada olduğu gibi olaylar toplumun huzurunu bozan eylemler ve buna destek verenlerin oyunlarının tutmadığını görüyoruz, tutmayacaktı. Antakya yanlış bir yer. Çünkü burada insanımız birlikte yaşama kültürünü içine kanıksamış insanlar bir arada yaşıyoruz. İnsanlar akın akın ediyorlar bir güzellik gördükleri zaman. Bir barış ortamını gördükleri zaman. Elinizi uzattığınız zaman binlerce onbinlerce insanın nasıl bir araya geldiğini görüyoruz. O olaylarda umuyoruz son bulur. Antalya kardeşliği ile meşhur bilinen bir yer. Dostluk ve barışın hüküm sürdüğü bir yer" Düzenlenen iftar yemeğine katılan Antakyalılar ise Ramazan ayının maneviyatını bu türlü etkinlikler ile daha fazla yaşadıklarını söylediler.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER