ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:37

Annesinin ölüme terk ettiği bebek toprağa verildi


Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde Kurban Bayramı tatiline giden annesinin evde tek başına bırakması sonucu ölen 2 aylık Berk bebeğin cenazesi toprağa verildi.

    Yakınlarının alması için 15 gün öngörülen yasal prosedür sebebiyle Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi morgunda bekletilen Berk bebeğe kimse sahip çıkan olmayınca, cenazeyi defnetmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, yasal süre dolduktan sonra defnin yapılması için Kocaeli’ndeki ilgili yetkililere talimat verdi. Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi morgunda bekletilen Berk bebek, buradan alındıktan sonra cenaze arabasına konularak namaz için Gölcük Tevfik Bıyık Camii’ne getirildi. Musalla taşına konan Berk bebek için öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı.

    Gölcük Müftüsü Mehmet Yazıcı'nın kıldırdığı cenaze namazına, Kaymakam Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Sosyal Politikalar Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü Bekir Yumlu'nun yanı sıra vatandaşlar katıldı. Berk bebek, namazın ardından Saraylı köyündeki deprem kurbanlarının defnedildiği 17 Ağustos Mezarlığı’nda toprağa verildi.

    Berk bebeğin mezar taşına 'Berk bebek, doğum tarihi 27.08.2013 ölüm tarihi 20.10.2013' yazıldı. Berk bebek toprağa verildikten sonra mezarının üzerine çiçekler dikildi, ardından sulandı. Dualar okunduktan sonra törene katılanlar mezarlıktan ayrıldı.

    Sosyal Politikalar Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü Bekir Yumlu tören sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Talihsiz şekilde dünyaya veda etti ama biliyorsunuz millet olarak bütün bu şekilde çocuklarımıza sahip çıkmak zorundayız. Bakanlığımız adına il müdürlüğümüz, valiliğimiz ve kaymakamlığımız gerekli olan hizmeti yaptı. Belediyemizde zaten hazırlıklarını yaptı. Dolaysıyla Berk bebeğimizi bugün hep beraber defnedeceğiz." dedi.
    
    Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı da yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "15 gün önce üzücü bir olay neticesinde yaşamını yitiren Berk bebeğimizle ilgili olarak 15 günlük yasal süreç dolduğundan dolayı bugün burada defin işlemini gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Tabii elbette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın hassasiyetiyle defin işlemini gerçekleştireceğiz. 15 gün süreçte aileden herhangi biri bebeğimize sahip çıkmadığı için devlet olarak elbette sahiplendik. Devlet hiç kuşku yok kimsesizlerin kimsesidir. Dolaysıyla bugünde burada bebeğimiz için her türlü dini vecibeler yerine getirilerek 17 Ağustos Mezarlığı'nda öğle namazına müteakip defnedilecek." Yazıcı, annenin cenazeye katılması yönünde talebinin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, "Var ancak savcılık kanalıyla öyle tahmin ediyorum uygun görülmedi." dedi. Yazıcı, Berk bebeğin kimliğiyle ilgili soruya da "Henüz kimlik çıkarılmadı. Onunla ilgili bir süreç var annenin beyanı olması gerekiyor. O süreçler devam ediyor. Yakında çıkartılacaktır." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER