ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 15:43

Annesinin böbreğiyle hayatı tutundu

Annesinin böbreğiyle hayatı tutundu


Antalya’da 15 yaşındaki bir hastaya kadavradan yapılan böbrekte sorun yaşanınca, aynı hafta içerisinde hastaya bu kez annesinden alınan böbrek nakledildi. Çocuk, annesinden nakledilen böbrekle hayata tutundu.

Kocaeli’nde yaşayan Ela Dülger (39) Olgun Kamil Dülger (44) çiftinin çocukları Recep Said Dülger’e (15), 10 yaşında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Bu süreçten itibaren diyalize girmeye başlayan Dülger’in ailesine doktorlar böbrek naklini önerdi. Ancak yapılan tetkiklerde Dülger’e posterior üretral valv sendromu (mesane büyümesi) teşhisi konuldu. Doktorlar bu nedenle Dülger’e böbrek nakli yapılmasının sakıncalı olacağını söyledi. Anne Ela Dülger, oğlunun böbrek nakli olması için başka hastaneleri araştırmaya başladı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi’ne başvuran anne Dülger’in talebi olumlu karşılandı.

Hastaneye yatışı çocukları Recep Said Dülger’in ilk olarak posterior üretral valv sendromu hastalığı tedavi edildi. Daha sonra anne Dülger, bir böbreğini oğluna vermek için gönüllü oldu. Ancak çekilen ultrasonda annenin böbreğinde büyüme olduğu gerekçesiyle nakil yapılamadı. Kadavradan böbrek beklemeye başlayan Dülger’e mutlu haber 4 Haziran’da geldi. Kadavradan uygun böbrek bulunmasının ardından Dülger ameliyata alınarak nakil işlemi gerçekleştirildi. Ancak ameliyatın hemen ardından Dülger’in damarlarıyla böbrekteki damarda uyum sorunu çıktı. Bunun üzerine Dülger’e nakledilen böbrek geri alındı. Dülger yoğun bakımda tedavi görürken anne Dülger, oğluna böbrek vermek için ısrarcı oldu. Anne Dülger’in tetkiklerini tekrar yapan doktorlar böbreklerde büyüme değil yapısının farklı olduğunu tespit etti. Yapılan hazırlıkların ardından Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyatla anne Dülger’den alınan böbrek, Recep Said Dülger’e nakledildi. Bir hafta içerisinde iki defa böbrek nakli olan Dülger, sağlığına kavuştu.

Oğlunun 5 yıldır diyalize girdiğini belirten anne Ela Dülger, daha önce çocuğun nakil olmayacağının belirtildiğini söyledi. Ancak, Akdeniz Üniversitesi Üroloji Anabil Dalı’nda görevli Prof. Dr. Selçuk Yücel tarafından yapılan mesane ameliyatıyla çoğunun yeniden bir fırsat doğduğunu belirten Dülger, böbrek nakliyle oğlunun hayata tutunduğunu söyledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER