ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 11:44

Annelerin diploma hediyesi Çanakkale gezisi


‘Anne Okula Geç Kalma’ adlı projeye katılarak diplomalarını alan annelerin hediyesi, Çanakkale turu oldu. Başakşehir Belediyesi’nin tertip ettiği tura projeden yararlanan 90 kadın katıldı.

15 Mayıs’ta başlayan, 30 Haziran’da tamamlanacak turlara 12 bine yakın Başakşehirli iştirak edecek. ‘Anne Okula Geç Kalma’dan yararlanan kadınların Çanakkale yolculuğu, sabah erken saatlerde Bilgievleri’nden hareketle başladı. Turda rehberden şehir ile ilgili detayları öğrenen kadınlar, şehitler için bol bol dua etti.

Denizin kilidi anlamına gelen ve Çanakkale Boğazı’nın en derin ve en dar yerinde inşa edilen Kilitbahir kalesi ile başlayan turda, daha sonra Namazgâh Tabyası’na gidildi. Savaşın kahramanlarından Seyid Onbaşı’yı yad eden anneler, Seddülbahir Cephesi’ne de uğradı. Cephe alanlarını, şehitlikleri ve anıtları inceledi.

Öğle yemeğini Morto koyunda diğer yiyen kadınlar, ardından 57. Piyade alayı şehitliği ve tarih sayfasında destansı başarıların yaşandığı Conkbayırın’ı turladı.

450 Başakşehirli kadının katıldığı ‘Anne Okula Geç Kalma’ programında sosyal haklardan çocuk eğitimine, aile içi iletişime, bireysel gelişime kadar pek çok konuda eğitim verilmişti. 14 Mart’ta başlayan ve alanında uzman isimlerin konuk olduğu eğitimlere devam eden kadınların ‘Anne Okula Geç Kalma’ ve Çanakkale gezisi ile ilgili değerlendirmeleri şöyle:

Ayfer Aras:

“Anne Okula geç kalma’ seminerlerine katıldım ve bana pek çok faydaları oldu. Hocalarımızın verdiği bilgiler sayesinde kendimize olan güvenimiz geldi. Çocuklarımızın eğitimi, evlilik hayatı, ekonomi, tasarruf ve beslenmeye kadar pek çok konuda eğitim aldık. Ben aldığım beslenme eğitimi sayesinde bir ayda 9 kilo verdim. Eğitimler için Başakşehir Belediyesine ve Kadın Konseyine çok teşekkür ediyorum. Ben 10 senedir İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale’yi ancak televiyondan görebiliyordum. Belediyemize ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sayın Şaduman Kutay’a teşekkür ediyorum. İnşalllah başka gezilerde yine beraber oluruz.”

Birsen Çolak:

“Anne Okula geç kalma projesi çok güzel bir çalışma. Bilmediğimiz pek çok şeyi
eğitmenlerden, psikologlardan öğrendik. Çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiğini yeniden keşfettik. Öğrendiklerimizi bizde evde uyguluyoruz. Devamını bekliyoruz. Çanakkale gezimiz çok güzel geçti. Herkesin yaşaması gereken bir duygu. Çok etkilendim.”

Fatma Altın:

”Eğitimlerimiz çok güzel geçti. Öncelikle çok güzel dostluklarımız oldu. Çocuklarımıza güzel şeyler katabileceğiz. Açıkçası doğruyu yanlışı öğrendik. Kadın Meclisinin hazırladığı Çanakkale gezimiz çok güzel geçti. Bu ülke için atalarımızın neler yaptığını bir kez daha hatırlamak için çok güzel bir imkân verdiler. Bizi bir araya topladılar, kardeşliğimizi, dostluğumuzu pekiştirdik. Çok teşekkür ediyorum.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER