ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 15:53

Annelerden çözüm sürecine destek


Van'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde şehit anneleriyle, çocukları dağda öldürülen anneler bir araya geldi.
AK Parti Van İl Başkanlığı'nca bir otelde verilen yemekte bir araya gelen evlatlarını yitiren anneler, bölgede huzurun hakim olması için çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğini dile getirdi.
AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, burada yaptığı konuşmada, acının, gözyaşının ne anlama geldiğini en iyi çocuklarını kaybeden annelerin anlayabileceğini söyledi.
Salonda engelli, asker, polis ve dağda öldürülen gençlerin annelerinin bulunduğunu, tüm annelerin başlarının tacı olduğunu, ellerinden öptüğünü dile getiren Gülaçar, şöyle konuştu:
"Bugün burada bu ortamı oluşturan başbakandan, çözüm ve barış sürecinin mimarından Allah razı olsun diyorum. Çünkü sizler evlatlarını kaybeden anneler olarak acının, gözyaşının ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Bundan dolayıda siz barışa en fazla 'amin' diyenlersiniz. 'Benim yandı ama başkasının ciğeri yanmasın' diyenlerdensiniz. 'Benim ocağıma ateş düştü ama Allah başkasının ocağına ateş düşürmesin diyenlerdensiniz. Bizim barışa huzura, bu memleketin çocukları olarak güvene ihtiyacımız var. Bu huzur ve güven ortamını oluşturan başbakandır."
Oğlunu askerde şehit veren Necla Akmal, "Ben barış istiyorum kan dökülmesin çünkü ateş düştüğü yeri yakar. Ben bir anneyim içim yanıyor. Başka annelerin içi yanmasın. Ben geceleri çocuğum için ağlıyorum. Çocuğum hep gözümün önüne geliyor. Başka anneler yanmasın, bunun için barış istiyoruz. Hiçbir annenin içi yanmasın, barış olsun" dedi.
Oğlu güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen Fevziye Bayrak ise Kürtçe yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Biz barış istiyoruz, kardeşlik istiyoruz. Bütün dünya bilsin ki hepimiz kardeşiz. Kan dökülmesini istemiyoruz. Barışın huzurun ülkemizde daim olmasını istiyoruz. Anneler ağlamasın hepsi kardeş olsun. Türkiyemiz daha iyi yerlere gelsin. Biz istemiyoruz hiçbir çocuğumuz şehit olsun. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Biz istiyoruz ki bu barış olsun, başbakan başımızda olsun."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER