ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 16:20

Anneler için 'yarı zamanlı çalışma sistemi'

Anneler için yarı zamanlı çalışma sistemi


 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, annelere yönelik 'tam maaş ve yarı zamanlı çalışma sistemi' için çalışmaların başladığını söyledi.

Bakan Fatma Şahin, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı tarafından düzenlenen ‘Aile Sorunlarımıza Sivil Toplum Tedbirlerimiz’ konulu toplantıya katıldı. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Topkapı yerleşkesindeki programda konuşan Şahin, anneler için yarı zamanlı çalışma sistemi ve aile danışmanlık hizmetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Şahin, "Annelik görevini en iyi şekilde yapacak modeller yapmak zorundayız. Bunu Batı'da daha rahat görüyoruz. İstihdamda yüzde 40 yarı zamanlı çalışma var. Bilgi ve teknoloji çağının imkanları sayesinde bu sistemle daha mutlu ailelerin olacağını inanıyoruz. Sayın Başbakan, son bakanlar kurulunda bizi talimatlandırdı. Başbakan Yardımıcısı öncülüğünde biz bunu formüle etmeye başlayacağız." şeklinde konuştu.

Kentleşme sonucunda ailevi sorunların ve boşanmaların arttığını belirten Şahin, sözlerine şöyle devam etti: “Daha önce, büyük aile sisteminde çiftler arasındaki sorunlar evdeki büyüklerin yardımıyla konuşulup daha rahat çözülüyordu. Kentleşmenin oluşmasıyla bu mekanizmalar kalmadı. Bizde boşanmak üzere olan çiftlere danışmanlık hizmeti vermeye başladık. 5 ilde 450 çift üzerinde yapılan pilot çalışmalar sonrasında 75 çift evliliğe devam etme kararı aldı. Bizim için 1 çift çok önemli iken bu çok büyük bir sonuç."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER