ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2014 Pazar 13:47

Anneler Günü'nde acı tablo

Anneler Gününde acı tablo

Kayseri’de istenmeyen bir evlilikten 1’i epilepsi hastası 3 çocuğu olan ve eşi tarafından terk edilen anne, çocuklarına hem annelik hem babalık yapıyor.


 Babaları olmadığı için çocuklarının buruk bir Anneler Günü yaşadığını anlatan anne Hamide Şarlı, bazen çocuklarının ‘Keşke herkesin babası ölse’ diyerek babasızlığın acısını dile getirdiklerini ifade ediyor. Acılı annenin tek isteği, hasta çocuğunun tedavisi için oturdukları kasabadan Kayseri il merkezine taşınmak.

Kayseri’nin Yemliha beldesinde 1’i kronik hasta 3 çocuğuyla birlikte yaşayan 29 yaşındaki Hamide Şarlı, hayat mücadelesiyle yılın annesi seçilmeye aday. Şeymanur (14), Ahmet Hakan (11) ve Berat Aydın (8) ismindeki çocuklarıyla tek başına yaşam mücadelesi veren anne Şarlı’nın hayat hikayesi yürek burkuyor. Kalabalık bir ailede dünyaya gelen anne Hamide Şarlı, çok istemesine rağmen okutulmamış. İstemediği biriyle de erken yaşlarda evlendirilen Şarlı, üçüncü çocuğuna hamileyken eşi tarafından terk edilmiş. 2 yıl önce resmen boşanan Şarlı, çocuklarıyla birlikte bir hayırseverin kira almadığı 2 odalı ve banyosu bulunmayan bir evde kalıyor. Aşırı yağmurlarda evin tavanından su sızıyor. Aile, geçimini epilepsi hastası Ahmet Hakan için bağlanan cüzi özürlü maaşı ve yardımseverlerin verdiği zekat, fitre, gıda ve giysi destekleriyle sağlıyor. Şarlı, bir dönem de tarlalarda çalışıp geceleri ördüğü örgüleri satarak geçimini sağlamaya çalışmış. Kanser tedavisi gören anne Hamide Şarlı, dışardan ortaokul ve liseyi bitirme sınavlarına hazırlanıyor. Lise diploması alırsa bir iş bulup çalışmak istiyor.

Ailede Şeymanur 7. sınıf, epilepsi hastası Ahmet Hakan 4. sınıf ve Berat Aydın 2. sınıfta okuyor. 7 aylık olarak dünyaya gelen Ahmet Hakan, zamanında hastaneye götürülmediği için havale geçirmiş. Şu anda 3 yaşındaki çocuğun zekasına sahip ve kalan ömrünü nöbetli epilepsi hastası olarak geçirmek zorunda. Ahmet Hakan’ı okula ise küçük kardeşi Berat Aydın götürüp getiriyor.

2 oğlunu babasız sünnet ettirdiğini ve bunun çok acı olduğunu söyleyen Şarlı, eski eşinden ve ailesinden hiç destek görmediğini anlattı. “Çocuklarım için yaşıyorum” diyen Şarlı, “İçinde bulunduğumuz durum çocuklarımın da psikolojisini bozdu. İçe kapanıklar ve psikolojik tedavi alıyorlar. Benim tek isteğim, çocuklarımın karnının doyduğu huzurlu bir yaşam sürmeleri. Onların gülmesi. ‘Keşke herkesin babası ölse’ diyor benim çocuklarım. Bu ‘bizim babamız yok, kimsenin de olmasın’ demektir bilene. Biz hiç bayram yaşamıyoruz. Çocuklarım çok sefillik çektiler ve herkese imrenerek büyüdüler.” dedi.

Hamide Şarlı, her şeye rağmen bu haline de şükrediyor. Tek isteği, Ahmet Hakan’ın tedavisi için Kayseri merkezde bir eve taşınmak. Haftada 4 gün özel eğitim alması gereken Ahmet Hakan, beldede olduğu için devlet 1 günlük servis parasını karşıladığından 3 gün eğitim alamıyor.

Öte yandan ailenin durumunu öğrenen Kimse Yok mu Derneği yetkilileri, araştırmalardan sonra gerekli yardımın yapılacağını söyledi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER