ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 17:33

Anne sütünün önemini Kürtçe afişlerle anlatıyor

Anne sütünün önemini Kürtçe afişlerle anlatıyor


Diyarbakır’da anne sütünün önemi hastanelerin dış cephesine asılan dev Kürtçe ve Türkçe afişlerle anlatılıyor. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin hizmet binasının dış cephesine 'Bebeğin ilk aşısı anne sütü, Bebeğinize vereceğin en güzel hediye anne sütü' dev afişler asıldı. Başhekim Atilla Yazıcıoğlu, anne sütünün mucizevî bir besin olduğunu belirterek, annelere bunu anlatmak ve toplumda farkındalık oluşturmak için kampanya başlattıklarını söyledi.

    Kamu Hastaneler Birliği Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği anne sütünün önemi anlatmak için kampanya başlattı. Kürtçe ‘Parzaya pitikan a yekemîn şîrê dayîkê, 6 mehê yekem şîrê dayîkê, dîyarîya ku hum bidin pitikên xwe şîrê dayikê’ (Bebeğin ilk aşısı anne sütü, İlk 6 ay sadece anne sütü ve bebeğinize vereceğin en güzel hediye anne sütü) yazılı büyük afişler asıldı.

    Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Atilla Yazıcoğlu, anne sütünün bebekler için çok önemli olduğunu belirterek, sağlıklı bir nesiller yetiştirebilmek için her bebeğin mutlaka en az 6 ay anne sütü alması gerektiğini söyledi. Anne sütünün mucizevi bir besin olduğunu anlatan Yazıcıoğlu, çünkü anne sütünün içerisinde bebeğin ilk 6 ay boyunca ihtiyacı olan tüm protein, yağ ve vitamin gibi besin değerlerinin tamamının olduğunu kaydetti.

    Diyarbakır’da halkın en çok kullandığı dilin Türkçe ve Kürtçe olduğunu belirten Yazıcıoğlu, bunun için ilk etapta iki dilde afiş hazırlattıklarını kaydetti. Diyarbakır’da Zazaki konuşanlar için de afiş çalışmasının devam ettiğini belirten Yazıcıoğlu, afişleri hastanenin diğer bölümlerine de asacaklarını söyledi. Yazıcıoğlu, anne sütünün besin değerlerinin yanı sıra aynı zamanda anne ile bebek arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağladığını belirterek buna büyük bir ihtiyaç olduğunu belirtti. Anne sütünün önemini her fırsatta annelere anlattıklarını ifade eden Yazıcıoğlu, afişlerle toplumsam bir farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını kaydetti. Yazıcıoğlu şunları söyledi: “Anne sütünün bebeğin gelişimi önemi büyük. Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirir, enfeksiyonlara karşı direnç kazanmasını sağlar. Bu nedenle sütü yeterli olan anneler özellikle ilk 6 ay bebeklerini yalnızca anne sütüyle beslemelidir. Annenin bebeğine verecek en güzel hediye sütüdür. Afişlerde de bu mesajı vermeye çalıştık.” CİHAN
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER