ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 13:54

Anne sütü çevreye de katkı sağlıyor


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nursan Çınar, emzirmenin çevreye de büyük katkısı olduğunu söyledi. Çınar, emzirmenin şimdiye kadar bilinen en verimli enerji gıda üretim sistemi olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Nursan Çınar, yapay bebek sütlerinin ve işlenmiş bebek mamalarının üretim, dağıtım ve kullanımın her aşamasında ekolojik hasar oluşturan yenilenebilir olmayan ürünler olduğunu dile getirdi. Çınar, “Biberonla bebek beslenmesi; daha fazla orman kaybı, toprak erozyonu, hava kirliliği, iklim değişiklikleri ve kaynakların israfı demektir. Buna karşın emzirme benzersizdir, çevre dostudur. Kirliliğe sebep olmaz ve insan yaşamı için ilk ve en eksiksiz gıda sağlamasıyla insanlığın kendini nasıl devam ettirebileceğinin en iyi örneğidir." dedi.

Emzirmenin atıkları azalttığını vurgulayan Çınar, yapay mamalar için birçok fosil yakıt tüketilerek ve plastik ambalajlar kullanılarak çevreye zarar verildiğini ifade etti. Emzirmede şişelere, kutulara, bunların paketlerine, etiketlere ihtiyaç olmadığına işaret eden Çınar, "Piyasadaki biberonların çoğu plastik içerir. Plastik de önemli bir kirleticidir. Emziren anneler bir süre adet görmeyeceği için tampon, ped, ağrı kesici ihtiyacı ile birlikte bunların oluşturacağı atıklar azalır. Anne sütü daha iyi sindirileceği için bebeklerde dışkı az olur, dolayısı ile daha az bez değiştirilir.” diye ifade etti.

"ANNE SÜTÜ KARBON EMİSYONUNU AZALTIR"

Anne sütünün karbon emisyonunu azalttığını belirten Çınar, şöyle devam etti: “Bebek mamaları fabrika ortamında üretilir. Üretim için hammadde, paketleme malzemesi ve bunların sevkiyatının yapılması gerekir. Birçok ülke dünyanın diğer ucundan bebek maması ve biberon gibi ürünler getirtir. Bu, büyük yakıt harcanması anlamına gelir ve her yerde hava kirliliğine katkıda bulunur. Bu malzemelerin geri dönüşümü de enerji tüketir. Ayrıca, mama hazırlamada suyun ısıtılması gerekir ki bu da enerji harcanmasına ve çevreye karbon salınmasına yol açar.”

Çınar, bebek mamalarının, genetiği değiştirilmiş maddeler içerebileceği noktasına da dikkat çekerek, birçok iyi bebek maması markalarının test edildiğini ve genetiği değiştirilmiş maddeler içerdiğinin tespit edildiğini sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER