ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 17:57

"Anlaşmalı boşanmaları katipler karara bağlasın"


Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira, mahkemelerdeki yoğunluğu azaltmak için anlaşmalı boşanmaların hakime gerek duyulmadan katip tarafından karara bağlanması için çalışma başlattı.

Taubira'nın isteğiyle Yargıtay raportörü Pierre Delmas-Goyon başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan rapor, 11 Ocak'ta Adalet Bakanı Christiane Taubira'ya sunulacak. Rapor, çocuksuz ve miras sorunu bulunmayan ailelerin mahkemeye yaptıkları boşanma davalarına hakimler yerine katiplerin bakmasını öngörüyor. Rapora destek veren Fransa Aile Bakanı Dominique Bertinotti de prosedürün basitleştirilmesinin yararlı olacağını söyledi.

Raporda, mahkemelerde görülen davaların yüzde 80'inin aile ilgili yaşanan anlaşmazlıkların oluşturduğu vurgulanırken yargıçların da mahkemelerde yaşanan yoğunlunun azaltılması için değişimin kaçınılmaz olduğu yönünde görüş belirttikleri savunuldu. Boşanmayı karara bağlayacak olan katiplerin gerekli donanıma sahip olduklarına dikkat çekilirken bu konuda herhangi bir problemin yaşanmayacağına vurgu yapıldı.

Le Figaro gazetesinin haberine göre ise konunun uzmanı avukatların, hakimin karara bağlamadığı boşanma davalarının eski eşler arasında kırılmalara neden olacağı konusunda uyardıklarını yazdı. Fransa'da 2012 yılı itibariyle boşanan 128 bin kişinin yüzde 54'ünü anlaşmalı ayrılanlar oluşturuyor.

Fransa'da Rachida Dati'nin Adalet Bakanlığı döneminde hazırlanan raporda da anlaşmalı boşanmaların noter huzurunda gerçekleştirilebilmesi gündeme gelmiş, teklif yasalaşmamıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER