ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 16:09

Ankara'nın cadde ve kaldırımları günlük yıkanıyor

Ankaranın cadde ve kaldırımları günlük yıkanıyor


Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Başkent'in cadde, bulvar ve kaldırımlarını gece gündüz temizleyerek, görüntü kirliliği ortadan kaldırmaya devam ediyor. Ankara’nın cadde ve bulvarlarındaki kaldırım yıkama ve temizlikleri günlük yapılırken, temizlikler kapsamında da çöp koyma yerleri de dezenfekte ediliyor.

        Kent Estetiği Daire Başkanlığı’na bağlı temizlik filosu, Başkent’in cadde, bulvar ve kaldırımlarını gece gündüz temizlemeye devam ediyor. Kent Estetiği Dairesi, 300 kişilik temizlik ekibi ve 85 araçlık temizlik filosuyla cadde ve bulvarlardan, kaldırımlara, köprülerden köprü korkuluklarına, tünellerden yaya alt geçitlerine, bariyerlerden, heykellerin çevrelerine, çöp koyma alanlarından, ferforjelere kadar Ankara’nın dört bir tarafını 24 saat boyunca süpürüyor, yıkıyor. Yetkililer, yağışlar nedeniyle çamur ve benzeri kirliliklerin çok olduğu kış aylarında da gece gündüz temizlik çalışmalarına devam ettiklerini kaydederek, çöplerin toplanması, süpürülmesi ve yıkanmasının ardından kaldırımlarda kalan yağ ve benzeri izleri de özel maddelerle temizlediklerini söylediler. Yetkililer ayrıca, ekiplerin çöp toplama alanlarının da dezenfekte işlemlerini gerçekleştirerek, duvarlara ve köprülere yazılan yazıları da sildiğini ve Başkent’te görüntü kirliliği oluşturan her şeyi temizlediklerini de ifade etti.

        Esenboğa yolu yaya kaldırımları, araç alt geçit tünel ve yüzeyleri, yaya alt ve üst geçitleri, taş duvarlar ile elektrik direkleri ve panolar üzerindeki yazı ve afişlerin temizliğini yapan ekipler ayrıca, Eskişehir, Konya, İstanbul ve Samsun yolları üzerindeki benzer temizlik çalışmalarına da devam ediyor.

Görsel kirliliğe neden olan yazı ile afişlerin de kumlama makinesi ile insan sağlığına zarar vermeyen kimyasallarla temizlendiğini ifade eden yetkililer, ortak yaşam alanlarının daha sağlıklı, tertemiz ve yeşiliyle bütünlük içerisinde estetik bir görünüme sahip olması için gece gündüz çalıştıklarına dikkat çekti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER