ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 11:19

Ankaralılar Saraçoğlu’nu yeniden şekillendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başkent'in merkezinde, Başbakanlığa 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Devlet Mahallesi (Saraçoğlu) için kampanya başlattı. Bakanlık, mahalleyi Başkent'in cazibe merkezi yapacak proje için Ankaralılara fikir ve önerilerini soracak.

    Ankara’nın ilk toplu konut projelerinden biri olana Saraçoğlu Mahallesi’nin halka açılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık hazırladığı “Ankara’nın tarihi mirasının yaşatılarak korunması, marka değerinin artırılması için fikirlerinle sen de bize katıl” duyuruları ile mahallenin yeniden şekillenmesi için Ankaralılardan destek arayacak. Ankaralılardan gelen proje, fikir ve önerileri oluşturacakları heyetle inceleyecek olan Bakanlık daha sonra Saraçoğlu Mahallesi için son kararı verecek.

    VATANDAŞIN KULLANIMINA AÇILACAK

    Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilen bölge çocuk oyun evleri, restorasyon, müze ve sosyal donatı alanları ile vatandaşın kullanımına açılması planlanıyor. Bakanlık, bölgedeki tarihi binaları aslına uygun şekilde restore ederek taşıyıcı sistemlerini güçlendirdikten sonra yeniden tasarlayacak. Tarihi statüleri bulunmayan, sonradan yapılan binaların da yıkılarak, bu alanların meydan olarak düzenlenmesi öngörülüyor.

    DEVLET MAHALLESİ

    Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilk "toplu konutu" olan Namık Kemal Mahallesi'nin temeli, 1944 yılında atıldı. 1945 yılında Alman mimar Paul Bonatz tarafından projelendirilen lojmanların yapımı, bir yılda tamamlandı. Asker ve üst düzey bürokratlar için kurulduğundan "Devlet Mahallesi" denilen, 'Saraçoğlu Mahallesi' olarak da bilinen bölge, Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklara 10-15 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

    Kentsel sit alanı olarak tescil edilerek koruma altına alınan mahalledeki konutların önü ve arkasında bahçeleri bulunuyor. Bölgedeki 2, 3 ve 4 katlı evler, tavanları yüksek, balkonlu ve o günün şartlarına göre modern ve lüks olarak tasarlanmış.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER