ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2013 Pazartesi 12:02

Ankaralılar hava taksiyi sevdi


Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de hızla artan hava taksi hizmetini, Ankaralılar da sevdi.

Zaman darlığı, güvenlik ve günü birlik seyahatler nedeniyle hava taksi uçaklarına talep arttı. Esenboğa Havalimanı'nın Ankara-Çubuk yolu üzerindeki genel havacılık terminali, son yıllarda özel jetler ve helikopterlerle gelen iş adamları ve ünlü isimlerin uğrak yeri oldu.

Özel hava taksi firmasının kontrol müdürü Ali Rıza Erşahin (55), Ankara'da 4-5 yıl içerisinde yapılan uçuş sayısının yüzde 100, yolcu sayısının ise yüzde 130 arttığını belirterek, "Türkiye'de son yıllarda hava taksi veya jet taksi hizmetlerinde büyük bir artış olmuştur. Bu hizmet 4-5 yıl öncesine kadar daha çok İstanbul'da yoğunlaşmış durumdaydı. Son 4-5 yıl içerisinde ise Ankara'da hava taksi hizmetlerinde ve uçak sayısında artış olmuştur" dedi.

Ankara'da hava taksi uygulamasındaki artışın en büyük nedenin uluslararası iş yapan iş adamlarının sayısının artması olduğunu vurgulayan Erşahin, "İş adamlarının artan iş oranlarıyla birlikte hava taksiye de talep artmıştır. Artışın bir diğer nedeni ise Ankara'da hava taksi faaliyeti İstanbul'dan daha rahat yapılmaktadır. Şu anda Ankara'da 10 adet hava taksi firması bulunmaktadır. Bu sayı her geçen yıl artmaktadır" şeklinde konuştu.

İş adamlarının hava taksi ile işlerini takip etmelerinin prestijlerini artırdığını belirten Erşahin, "Uluslararası iş yapan iş adamları için prestij çok önemlidir. Artık iş adamlarının bir günde yetişmesi gereken birçok yer oluyor. Uluslararası çalışan iş adamları artık bir şehirde veya bir ülkede iş yapmıyor. Dünyanın her yerinde iş yapmaktalar. Bu nedenle de hava taksiye çok daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır" diye konuştu.

Daha çok Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine uçtuklarını vurgulayan Erşahin,"Hem gelir olarak hem de gider olarak çok masraflı bir hizmet sektörü. Tek uçaklı bir firmanın yıllık ortalama cirosu 2 milyon dolar civarındadır. Ortalama uçakların değeri ise 20 milyon dolar civarındadır. Bu kadar para verilen bir uçağa aynı zamanda bir hangar yapılması da gerekmektedir. İklim sıcaklıkları arasında ne kadar çok fark olursa o kadar da uçaklar olumsuz etkilenmektedir. Uluslararası havacılık kurallarına göre bir günde 5 defa iniş ve kalkış yapabiliyoruz. En yoğun olduğumuz dönemler ilkbahar ve yaz mevsimidir. Ankaralılar daha çok Avrupa ve Rusya'ya uçuyor. Buraların yanında az da olsa Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine de uçuyorlar" ifadesini kullandı.

Pilot olmanın güzelliği kadar zorlukları da olduğunu kaydeden Erşahin, "Birçok ülkeyi görüyorsunuz ve gökte bir kuş gibi uçuyorsunuz. Ancak bununla birlikte diğer mesleklerden farklı olarak uçabilmeniz için sürekli eğitim, kontrol ve denetime tabi tutuluyorsunuz. Bu da bizim mesleğin zorluklarıdır" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER