ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 10:58

Ankaralılar Hacı Bayram-ı Veli’ye akın etti


Kurban Bayramı namazını Ankara'nın önemli manevi mekanlarından Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde kılmak isteyen vatandaşlar camiye akın etti. Yoğun ilgiden dolayı cami dolunca dışarıda kalan vatandaşlar avluya hasır sererek bayram namazını eda etti. Namaza Ankara’da bulunan çok sayıda yabancı da iştirak etti.

Başkent'te bayram namazının adresi Anadolu'nun manevi merkezlerinden biri olan Hacı Bayram-ı Veli Camii oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren camiye gelen vatandaşlar camiyi doldurdu. Yoğunluk nedeniyle bazı vatandaşlar namazını caminin dışında kılmak zorunda kaldı. Burada önce Hacı Bayram-ı Veli'nin kabrinin bulunduğu türbenin önünde dua eden vatandaşlar, daha sonra camiye girdi. Caminin dolmasıyla da bazı vatandaşlar caminin avlusuna serilen sedirler üzerinde namazlarını eda etti. Kurban bayramı namazını tekbir ve dualarla eda eden Başkentliler namazın ardından cami avlusunda bayramlaşarak camiden ayrıldı.

Bayram namazına yaşlı, çocuk, kadın binlerce insan katıldı. Tunus, Somali, Afganistan, Türkmenistan gibi ülkelerden Ankara’da okuyan öğrenciler ile bu ülkelerden çalışmaya gelenler de camideki yerlerini aldılar. Ankara'da okuyan Tunuslu öğrencilerden Muhammed Zeyan, Hacı Bayram-ı Veli Camii’nden çok etkilendiğini, bayram coşkusunu caminin manevi ikliminde yaşamanın kendisini mutlu ettiğini söyledi. Zeyan, “Burada caminin verdiği huzur başka, bayram başka, kardeşlik bir başka.” dedi. Camiye 6 yaşındaki oğlu Yusuf’la katılan Galip Duran, oğlunu hem bayramın manevi iklimine alışması için camiye getirdiğini söyledi. Namaz sonrası bazı vatandaşlar ellerinde lokum kolileriyle camiden çıkanlara ikramda bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER