ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:54

Ankara'da 'Medet Ünlü' protestosu

Ankarada Medet Ünlü protestosu


Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, Çeçenistan muhalefetinin Türkiye fahri konsolosu işadamı Medet Ünlü'nün silahlı saldırı sonucu öldürülmesini Rusya Büyükelçiliği önünde protesto etti.

Elçilik önünde toplanan grup üyeleri, ‘Medet Ünlü’yü unutmayacağız’, ‘Çeçenya halkı yalnız değildir’ dövizleri taşıyıp, ‘Şehitlerin yolunu sürdüreceğiz’ sloganları attı. Platform adına konuşan İsmail Aydar, Ünlü’nün ömrünü Çeçenistan ve Türkiye’ye sığınmış Çeçenlere yardım için adadığını söyledi. İstanbul’da da Çeçenlere yönelik benzer cinayetler olduğunu aktaran Aydar, “İstanbul’daki suikastlar ciddiyetle soruşturulsaydı; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Medet Ünlü, Başkent’in ortasında gündüz vakti katledilir miydi?" diye sordu.

Cinayetin zanlısının belirlendiğini kaydeden Aydar, ancak Rusların kuklalarını değil kendisini protesto etmek için toplandıklarını sözlerine ekledi. Aydar, “Rusya yöneticilerine haykırıyoruz. Yüzlerce yıldır devam eden Çeçen özgürlük mücadelesini durduramayacaksınız. Şehit ettiğiniz her Müslüman şahadet bilincinin daha da yayılmasına yarayacaktır.” dedi.

Medet Ünlü’nün öldürülmesini kınayan Aydar, Rusya’nın Çeçenistan ve Suriye’den elini çekmesini istedi. Türk hükümetinin de sorumluları bir an önce yakalaması gerektiğini aktardı. Yapılan açıklamanın ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER