ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 11:17

Ankara’da Doğu mutfağı yarıştı

Ankarada Doğu mutfağı yarıştı


Ankara Keçiören Belediyesi’nin geleneksel yöresel yemek yarışmasında Doğu Mutfağı’ndan 14 ile ait lezzetler yarıştı. Jüri üyeleri, birbirinden lezzetli yöresel yemekler arasından seçim yapmakta zorlandı.

Doğu Anadolu Bölgesi Kültür ve Sanat Günleri Festivali, Yöresel Yemek Yarışması ile başladı. Yarışmaya Ankara’da yaşayan Ağrı, Bingöl, Bitlis, Elazığ,Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Ardahan ve Iğdır doğumlu vatandaşlar katıldı.

Kültürlerini tanıtma ve yöre mutfaklarına özgü farklılıkları yansıtma fırsatı yakalayan Doğu Anadolulu yarışmacılar, Doğu mutfağına ait leziz ve zengin yemekler hazırladı. Yarışan yemekler arasında Malatya’dan Kuzu Etli Herse Aşı, Erzurum’dan Demir Tatlısı, Elazığ’dan Çermikli İçli Köfte, Kars’tan Kete ve Kürt Pilavı ve Van’dan Ciğer Tablama dikkat çekti.
Jüri yarışmada dereceye girenleri, festivalin finali olan 25 Mayıs Cumartesi günü açıklayacak.
Yarışma sonunda her kategorinin birincisine tam, ikincisine yarım, üçüncüsüne çeyrek altın hediye edilecek. Ayrıca tüm katılımcılara elektronik mutfak gereçleri takdim edilecek. Geleneksel Yöresel Yemek Yarışması’nın ilkinde İç Anadolu, ikincisinde ise Karadeniz Mutfağı yemekleri yarışmıştı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER