ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 10:37

Ankara’da diktiği ağaç 5 metreyi aştı

Ankarada diktiği ağaç 5 metreyi aştı

Kraliçe 2. Elizabeth'in 2008 yılı Mayıs ayında Türkiye ziyareti sırasında İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği bahçesine diktiği meşe ağacının boyu şimdilerde 5 metreyi aştı.


Kraliçe 2. Elizabeth'in 2008 yılı Mayıs ayında Türkiye ziyareti sırasında İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği bahçesine diktiği meşe ağacının boyu şimdilerde 5 metreyi aştı. Altı yaşına giren meşe ağacı, üzerinde “Sayın majeste 2. Elizabeth bu ağacı Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında dikti. 16 Mayıs 2008” yazılı mermer levha eşliğinde ziyaretçileri karşılıyor.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, 88 yaşına giren Kraliçe 2. Elizabeth'in doğum günü onuruna dün akşam büyükelçilik bahçesinde resepsiyon verdi. Kraliçenin diktiği meşe ağacı da katılımcıların ilgi odağı haline geldi. Büyükelçilik görevlilerin özenle ilgilendiği ağaç, elçilik bahçesinin hakim bir noktasında boy vermeye devam ediyor.

DOĞUM GÜNÜNDE DİKMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine 37 yıl aradan sonra 2008 yılında ikinci kez Türkiye'ye gelen İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, meşe ağacını kendisi için düzenlenen doğum günü resepsiyonunda dikmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın da katıldığı partide ilk can suyunu veren kraliçe, ağaca çok iyi bakmaları için görevlileri tembihlemişti. Kraliçe, 1971 yılındaki ziyareti sırasında da yine elçilik bahçesine bir ağaç dikmişti.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER