ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 18:18

Ankara Valiliği, KÖYDES için toplandı


Ankara’da 2013 Yılı KÖYDES Programı İl Tahsisat Komisyonu toplantısı Vali Alaaddin Yüksel’in başkanlığında yapıldı.

Kaymakamlar ve ilgili birim müdürlerinin katılımıyla İl Özel İdare binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Alaaddin Yüksel, "Ankara'da köy kalkınması dediğimiz mesele aslında uygarlığın nimetlerinin Ankara köylerine götürülmesi hedefini içermektedir. Şimdi bize düşen görev köylerimize medeni hizmetleri, uygarlık nimetlerini götürmektir. Bu anlamda, köy ve köylüye yönelmiş hizmetlerimizi Ankara'da giderek etkinleştireceğiz ve medeni ihtiyaçları mahalline mutlaka götüreceğiz. Köy ve köylünün daha rahat yaşamasını sağlamaya yönelik atılmış adımlarımızı daha da sıklaştırmaya mecbur olduğumuzun idraki içindeyiz." dedi.

"KÖYE SATIN ALMA GÜCÜNÜN DE GÖTÜRÜLMESİ GEREKİR"

Yüksel, Ankara'da köy kalkınmasının ve köylünün yaşam kalitesinin yükseltilmesi kadar üzerinde önemle durulması gereken hususun, medeni hizmetleri götürdükleri köye, satın alma gücünün de götürülmesi olduğunu aktardı.
Hayat standardının yükseltilmesine ilişkin uygar hizmetlerden yararlanılmasının buna bağlı olduğunu ifade eden Yüksel, şöyle devam etti: "Telefonu kullanabilmesi, sulama sistemlerinden yararlanabilmesi, elektrik ile aydınlanabilmesi ve köy kanalizasyonundan arıtma sistemlerini çalıştırabilmesine kadar olan tüm iş bu hizmetlerden yararlanması satın alma gücünün artmış olmasına bağlıdır. Çalışmalarımızda bu husus üzerinde de bilhassa duracağız."

"PROJELER DERHAL BİTİRİLMELİ"

Planlanan projelerin derhal bitirilmesi gerektiğini belirten Vali Yüksel, "KÖYDES Projesi’nin sektörel değerlendirmesinde 2005 ile 2012 yılları arasında dağıtımı yapılan ödeneklerle birlikte, takriben 568 proje gerçekleştirilmiş olup takriben 110 milyon 123 bin lira ödenek kullanılmıştır. Ankara İlinde özellikle kırsal alana yönelik muhtelif nitelikli 2902 kilometre köy yolu yapılmış olup bunun 1038 kilometresi asfalt yoldur. Ayrıca çok sayıda menfez, köprü yapımı ve diğer altyapı inşaatları tamamlanmış, 204 ünitede içme suyu inşaatları gerçekleştirilmiş ve takriben 4714 hektar alan sulanarak KÖYDES’te örnek çalışmalar yapılmıştır." dedi.

Yüksel, kaymakamlara hitaben yaptığı konuşmada, ilçeler ve bağlı köylerde gerçekleştirilmesi istenen projelere başlamadan önce mahallinde ön inceleme yapılmasını ve vatandaşlarımızla muhakkak fikir alışverişinde bulunulmasını ve onların da genel olarak görüşlerinin alınmasını istedi. 2013 Yılı Ankara Köydes Programı İl Tahsisat Komisyonu Toplantısı, İl Özel İdaresi teknik birimlerinin hazırladığı sunumun izlenmesi ve KÖYDES-2013 kararlarının kabulü ve programa bağlanması ile sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER