ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 12:18

Ankara, Norveç Kralı V. Harald’ı ağırlamaya hazırlanıyor


Norveç Kralı V. Harald, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetine icabetle 5-7 Kasım 2013 tarihlerinde Türkiye’ye bir resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Ankara ve İstanbul’da çeşitli temaslarda bulunacak olan Norveç Kralı'nın bu ziyareti, Türkiye ile Norveç arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1926 yılından bu yana Devlet Başkanı seviyesindeki ilk ziyaret olacak. Çankaya Köşkü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara’da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınacaktır. Ayrıca, ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların arttırılmasına yönelik ilave imkânlar üzerinde durulacak, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacak. Norveç’in petrol ve doğalgaz üreticisi olmasının yanında yenilenebilir enerji kaynakları alanında önemli bir teknolojik birikim ve tecrübeye sahip olduğu kaydedilirken, bu çerçevede konuk Kral’ın Ankara’daki programı kapsamında ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanında Türkiye-Norveç Ortaklığı Forumu’nun açılışına katılacağı bildirildi.

Norveç Karlı V. Harald, resmi temaslarını tamamladıktan sonra 7 Kasım'da İstanbul’da iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER