ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 18:31

Ankara meyvecilikte de iddialı

Ankara meyvecilikte de iddialı


Anadolu’nun tahıl ambarlarından biri olan Ankara, farklı ürünlerin yetiştiği tarım alanı olarak da dikkati çekiyor.

Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Haymana’ya bağlı Balçıkhisar köyünü ziyaret ederek, meyve üretiminin yapıldığı tarım alanlarında incelemelerde bulundu. Seksen dönüm alan üzerine kurulu damla sulama sistemli elma ve armut bahçelerini ziyaret eden Temel, çiftçilere teknik bilgiler verdi.

Meyve bahçesinin örnek bir tesis olduğunu ifade eden Muhsin Temel, bölge çiftçisine bu iklimle, bu toprak yapısıyla meyve yetiştirilebileceğini gösteren örnek çiftçilere teşekkür etti. Haymana’daki bu bölgede meyveciliğe daha çok yatırım yapılarak, ileride meyvecilikte söz sahibi olmalarını istediklerini kaydeden Temel, “Ankara, her türlü ürünün yetiştirilebileceği önemli bir tarım şehridir.” dedi.

Türkiye’de 30 tarım havzası bulunduğunu, Ankara’nın bu 30 tarım havzasının dördünün içerisinde yer aldığını vurgulayan Ankara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhsin Temel, “Bu, bize şunu gösteriyor; Birçok il aynı iklim ve toprak yapısına sahipken Ankara’da birçok farklı iklim ve toprak yapısına sahip bölgeler bulunuyor. Dolayısıyla Ankara birçok ürünün yetiştirilmesi açısından uygun şartlara sahip bir il. Zaten Ankaralı çiftçiler de bunun en güzel örneklerini gösteriyor. Havuçtan buğdaya, vişneden fiğe kadar birçok üründe Ankara, Türkiye üretiminde ön sıralarda yer alıyor.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER