ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 14:13

Ankara Kalesi'nde Bursa evi yükseliyor

Ankara Kalesinde Bursa evi yükseliyor


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ankara Kalesi’nde inşaatı devam eden Bursa evindeki çalışmaları 3 ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bursa Derneği’nin Ankara Kalesi’ndeki 146 metrekarelik dernek binasının, talebi karşılamakta güçlük çekmesi üzerine kalenin hemen girişindeki iki binayı da kamulaştırarak, Başkent’e Bursa evi kazandırılması için çalışma başlatılmıştı. Harabe halindeki sivil mimarlık örneği yapıların yıkılmasının ardından rekonstrüksiyon çalışmaları da tamamlanıp, restorasyon inşaatına başlandı. Ankara’daki Bursalıların buluşma mekanı olacak tesislerde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yüklenici firmanın sorumlularından çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ankara’da 9 binin üzerinde Bursalı bürokrat olduğunu ifade eden Başkan Altepe, Ankara ile ilişkilerin daha da güçlendirilmesi amacıyla bu projeyi önemsediklerini söyledi. Başkent’in en önemli noktası olan kale içine bir sosyal tesis kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Bu tesis gerek bakanlıklar gerekse genel müdürlüklerde çalışan Bursalıların buluşma mekanı olacak. Ankara’daki Bursa lobisinin güçlenmesi ve Bursa için üretilecek fikirlerin burada şekillenmesini hedefliyoruz. İnşaatımız hızla yükselmeye başladı. Hedefimiz 3 ay içinde burayı bitirip bahar aylarında açılış yapmak.” dedi.

Bursa evinde restorasyon çalışmalarının başlamasıyla Ankara Kalesi’ne de bir hareket geldiğini kaydeden Başkan Altepe, kale içindeki diğer sivil mimarlık örneği yapıların da Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmeye başlandığını, yakın bir zamanda Ankara Kalesi’nin Başkent’in en ayrıcalıklı mekanı haline geleceğini vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER