ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 12:54

Ankara ile Tahran kardeş oldu


Tahran Belediye Başkanı Mohammed Bagher Ghalibaf ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2011 yılında kararlaştırılan Ankara ile Tahran arasındaki 'Kardeş Kent' protokolünü imzalandı.

Büyükşehir Belediyesi başkanlık makamında gerçekleşen ziyaret ve imza törenine Ghalibaf ile birlikte İran Anakara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli ve Tahran belediyesi bürokratları da katıldı. Konya'da düzenlenen Şeb-i Arus törenleri için Türkiye'ye gelen Ghalibaf, Ankara’ya ikinci gelişi olduğundan söz ederek, yoğun programları nedeniyle ziyaretin iki yıl gecikmeli gerçekleştiğini belirtti. Ghalibaf, ''Kısa olmasına rağmen bu ziyaretin gerçekleşmiş olmasından memnuniyet duyuyorum. Sayın büyükelçi de bu fırsatın meydana gelmesinde çok yardımcı oldular.'' dedi.

''Geç başladık ama inşallah hızlı bir şekilde devam edeceğiz'' diyerek konuşmasını sürdüren Ghalibaf ayrıca Ankara için, ''Bu kısa sürede gördüğüm kadarıyla temiz ve düzenli bir şehir, güzel bir şehir yapılanması var.'' ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri tarafından 2011 yılında kararlaştırılan, iki kent arasındaki 'kardeş kent' protokolü imzalandı. Kardeşlik imzaları atıldıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, konuk heyete, gümüş işlemeli bir tabak hediye etti.

Ghalibaf da Gökçek’e, dünyanın en uzun kulesi ve dünyadaki en büyük restoranın maketi olan 'Milad Kulesi'ni hediye etti. Gökçek, ziyaret sonrası İranlı konuklarına Ankapark alanını gezdirdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER