ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 21:17

Anız yangınları doğayı ve çevreyi tehdit ediyor

Anız yangınları doğayı ve çevreyi tehdit ediyor


Batman'da, tarımın geleceğine zarar veren anız yangınları ilgililerin tüm uyarılarına rağmen devam ediyor. Batman merkez ve çevresinde yaklaşık 15 gündür mısır ve buğday ekili tarlaların hasadının ardından başlayan anız yangınları, doğa ve çevreyi tehdit ediyor.

Batman'da, son zamanlarda artan anız yangınları toprağı ve canlıları tehdit ediyor. Anız yangınları sonucu oluşan duman bulutları şehrin üstünü kaplarken, rüzgarın etkisiyle dağılan küller çevre ve hava kirliliğine neden oluyor. Havadan yağan küller özellikle kadınların korkulu rüyası oldu. Kadınlar anız yangınları sonucu şehir üstüne yağan küller nedeniyle dışarıya çamaşır asamadıklarını belirtiyor.

Batman Çevre Gönüllüleri Başkanı Recep Kavuş, ikazlara rağmen anız yangınlarının halen devam etmesinin ciddi önlemlerin alınmadığı yorumlarını da beraberinde getirdiğine vurgu yaptı. Kavuş, eskiden sadece kışın hava kirliliği yaşandığını ancak anız yangınları sonucu hem kış hem yaz hava kirliliğine maruz kaldıklarını söyledi. Anız yangını ile topraktaki organizmaların yok olduğunu belirten Kavuş, organik maddenin yakılması sonucu toprağın kalitesinde önemli kayıpların meydana geldiğini ifade etti.

Yetkililerin, anız yakma olaylarına karşı önleyici tedbir alması ve cezalandırma yoluna gitmesini isteyen Kavuş, "Yıllardır anız yangınları için gerekli önlemlerin alınması için ilgili kurumları uyarmamıza rağmen, sorumsuz bir şekilde her gün onlarca anız yakma vakası yaşanmaktadır. Yerleşim alanlarını, ormanları ve canlıları tehdit eden anız yangınlarının son bulması için acil olarak halkın bilinçlendirilmesi, muhtar ve kolluk kuvvetlerine yetkilerinin bir kez daha hatırlatılması gerekmektedir. Anız yangını çıkaranlar hakkında cezai işlemlerin uygulanması noktasında da yetkilileri göreve davet ediyoruz." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER