ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 14:07

Anıtlarında anma tören düzenlendi

Anıtlarında anma tören düzenlendi


Çanakkale Kara Savaşları'nın 98. yıldönümü kapsamında sabah düzenlenen Anzak Şafak Ayini’nin ardından Avustralya ve Yeni Zelanda mezarlıklarında da birer tören düzenlendi. Törenlere, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da katıldı.

Avustralya Anıtı (Lone Pine)'ndaki tören, Avustralya Ordu Bandosu ve Korosu’nun konseri ve Avustralya Muhafız Birlikleri tarafından oluşturulan merasim kıtasının yerini almasıyla başladı. Bir konuşma yapan Gazi İşleri Bakanı Warren Snowdon, küçük bir harp alanında bulunduklarını belirterek, 98 yıl önce Avustralyalıların Gelibolu muharebesinin en kanlı çarpışmalarından birini yaşadığını söyledi. Snowdon, "Savaşın sebep olduğu dehşetin övünülecek hiçbir yanı yok fakat özveriye, dostluğa, bu askerlerin görev bilincine ve cesaretine bakarak daha iyi Avustralyalılar olmamız için bizi teşvik etmesini, kahramanca hizmet eden bütün kadın ve erkek askerlerimizi hatırlatmasını sağlayabiliriz." dedi. Konuşmaların ardından ilahiler okunup dua edildi. Tören, anıta çelenklerin koyulması ve millî marşların çalınmasıyla sona erdi.

Conkbayırı’ndaki Yeni Zelanda Anıtı’nda düzenlenen tören ise bando konseriyle başladı. Savunma Bakanı Jonathan Coleman'ın konuşmasından sonra çelenk koyularak, barış duaları ve anma kasidesi okundu. Tören, millî marşların çalınmasıyla sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER