ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 11:44

Anıtkabir'in 60'ıncı yılında Ata'ya özel tören


Anıtkabir'in 60'ıncı yılında "Etnografya'dan Anıtkabir'e 60'ıncı yıl etkinlikleri" düzenlenecek.
Anıtkabir Komutanlığının hazırladığı program kapsamında 10 Kasım'daki resmi törende, 1953 yılında olduğu gibi izciler ve seğmenler de görev alacak, mozole binasına 60 yıl öncesindeki gibi devasa Türk bayrağı asılacak.
Etkinlikler kapsamında Fotoğraflarla Dolmabahçe'den Anıtkabir'e sergisi düzenlenecek. Anıtkabir'deki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesindeki sergi 1 Aralık'a kadar gezilecek. Anıtkabir Sinevizyon Salonu'nda ise dönüşümlü olarak Dolmabahçe'den Anıtkabir'e filmi ile Anıtkabir'in inşası belgeseli yayımlanacak. Anıtkabir'i ziyarete gelenler 11 Kasım'a kadar belgeselleri izleyebilecek.
Etkinlikler kapsamında ayrıca 60'ıncı yıl hatıra parası ve dört mevsim Anıtkabir kartpostal seti hazırlanacak. Hatıra parası ve kartpostal seti Anıtkabir Derneği Hediyelik Eşya Satış Reyonu'nda satışa sunulacak.
-Anıtkabir'e devasa Türk bayrağı
Anıtkabir'in 60'ıncı yıl etkinlikleri kapsamında Anıtkabir, çiçeklerle süslenecek. Türkiye Çiçekçiler Federasyonunca Anıtkabir'e çok sayıda çiçek getirilecek, çiçeklerle Atatürk'ün silüeti oluşturulacak.
Atatürk'ün naaşının ebedi istirahatgahına taşındığı 10 Kasım 1953'teki törende mozole binasına asılan devasa Türk bayrağının benzeri, bu seneki anma törenlerinde de asılacak. Mozole girişinde 12 metreye 18 metre ebadında Türk bayrağı bulunacak. Yine 1953'te olduğu gibi izciler ve seğmenler resmi törende görev alacak.
Etkinlikler kapsamında ayrıca Anıtkabir'e gelen ziyaretçilere 60'ıncı yıl rozeti, tanıtım broşürleri ve kitap ayraçları dağıtılacak. Resmi törenin ardından kurulacak dev ekranlarda Dolmabahçe'den Anıtkabir'e belgeseli, Anıtkabir'in inşası belgeseli ile fotoğraflar sunulacak. Ayrıca yayımlanacak filmde futbol ve sanat dünyasından önemli isimlerin Atatürk hakkındaki görüşlerine yer verilecek.
Havanın kararmasının ardından bir saat süreyle Anıtkabir'in meşaleleri yakılacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER