ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ağustos 2014 Cuma 14:29

Anıtkabir bahçesinde, Guinness rekor denemesi

Anıtkabir bahçesinde, Guinness rekor denemesi

Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 92’nci yıldönümü bu yıl bir rekor denemesiyle kutlanacak.


Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 92’nci yıldönümü bu yıl bir rekor denemesiyle kutlanacak. Büyük Taarruz’un Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün canlı portresini oluşturmak üzere Anıtkabir’in bahçesinde 6 bin gönüllü ile gerçekleştirilecek Guinness rekor denemesi her kesimden binlerce kişiyi bir araya getirecek. Guinness rekoru kıran çok sayıda etkinliğe imza atan Onur Tümer işbirliğiyle Sakarya Meydan Muharebesi sonrası Türk Ordusu'nun düşmanı tamamen Anadolu’dan atmak üzere gerçekleştirilen ve 26 Ağustos 1922 sabahı Kocatepe’den başlayan Büyük Taarruz’un yıldönümünde hayata geçirilecek etkinlik, fotoğraf sanatçısı Cumhur Aygün’ün interaktif projesi olma özelliği taşıyor.

Organizasyon yetkilisi Berk Mertel, 26 Ağustos günü Anıtkabir’de bir sevgi rekoru denemesine imza atılacağını söyledi. İlk olarak 2012 yılında İzmir’de 2 bin 400 kişiyle Atatürk portresi yapıldığını ve daha sonra aynı etkinliğin 2013 yılında Bursa’da 5 bin 990 kişiyle gerçekleştiğini hatırlatan Mertel, Bursa’daki rekorun ardından Anıtkabir’de 6 bin kişiyle rekorun tazelenmesini hedeflediklerini belirtti.

“Dünyanın En Büyük Atatürk Portresi” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi hedeflenen etkinlikte yer almak isteyen herkesi Anıtkabir’e beklediklerini belirten Mertel, “Etkinlik gencinden yaşlısına, her kesimden gönüllüyü bir araya getirecek. Anıtkabir’de 6 bin kişinin bir araya gelerek oluşturacağı portre dünyanın en büyük Atatürk portresi olarak tarihe geçecek. Tarihe bizimle birlikte not düşmek ve bu anlamlı güne imza atmak isteyen herkesi 26 Ağustos saat 13.00’te Anıtkabir’e bekliyoruz” dedi.

Etkinliğin, Genelkurmay Başkanlığı, Anıtkabir Komutanlığı, Çankaya Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi’nin de katkılarıyla gerçekleşeceğini ifade eden Mertel, portrede gönüllü olarak yer almak isteyenlerin etkinlik günü Anıtkabir bayrak alanında saat 12.00'de açılacak kayıt masalarına kayıt yaptırmaları gerektiğini söyledi.


Etkinliğin tamamen o gün orada bulunan ve ilk kayıt yaptıran 6000 kişi ile gerçekleşeceğini vurgulayan Mertel, şöyle devam etti: “Gönüllü katılımcı olmak ve tarihe geçecek bu karede yer almak isteyenlerden siyah giyinmelerini ve yanlarında çanta getirmemelerini rica ediyoruz. Ayrıca etkinliğimize katılım için alt yaş sınırı 13. Tüm katılımcıların alanda yerini alması sonrasında yaklaşık 30 dakika boyunca hareketsiz kalacak ve bir tarih yazılacak. Etkinliğimize katılanların dili, dini, ırkı, dünya görüşü ne olursa olsun Atatürk için, tarihe tanıklık etmek için bir araya gelecek.”


Etkinlik, proje lideri Cumhur Aygün tarafından Skorsky helikopterle fotoğraflanacak.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER