ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 16:05

Anestezi teknisyenlerinden kefenli eylem


Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Refahını Yükseltme ve Dayanışma Derneği (ANTEKDER) Genel Başkanı İlkay Aykar, anestezi teknisyenlerinin, yetersiz atık sistemleri nedeniyle toksik gazların tehdidi altında olduklarını söyledi.
     Aykar, Diyarbakır Miroğlu Otel'de derneğin yönetim kurulu üyeleriyle kefen giyerek basın toplantısı düzenledi.
     Bölgede görev yapan bazı anestezi teknisyenlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Aykar, anestezi teknisyenlerinin yetersiz ücretlendirmeler ve belirsiz görev tanımı sebebiyle birçok mağduriyet yaşadıklarını ileri sürdü.
     Anestezi teknisyenlerinin ayrıca sağlık riskiyle de karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Aykar, ''Sağlığımızı olumsuz etkileyen yetersiz atık sistemleri sayesinde anestezi teknisyenleri toksik gazların tehdidi altındadır. Ağrısız ve sızısız ameliyat olma imkanı sağlayan anestezik gazlar, anestezi teknisyenlerinin kabusu olmuştur'' dedi.
     Sağlık Bakanlığı ve üniversitelerin röntgen teknisyenlerine tanıdığı bir aylık şua izninin anestezi teknisyenlerine de tanınması gerektiğini vurgulayan Aykar, şunları söyledi:
     ''Anestezi teknisyenleri ekonomik anlamda yetersizdir, psikolojik anlamda iş yerlerinde ego tatminine maruz kalmaktadır. Meslektaşlarımız toplumda hak ettikleri saygı seviyesine ulaşamamaktadır. Bütün bunların olumsuz getirisi olarak da mesleğimizde narkotik ilaç bağımlılığı had safhaya ulaşmıştır. Artık istiyoruz ki anestezi teknisyenleri de doktorlar kadar bu ülkede saygı görsün, diğer sağlık çalışanları kadar hak ettiği seviyeye ulaşsın.''
     Aykar, anestezi teknisyenlerinin hayati bir noktada insan sağlığı için görev yaptığını belirterek, ''Eylemimizi kefenli yapmamızdaki amacımız, genç yaşta meslek hastalıklarından dolayı sonumuz mezarlıklar olsun istemiyoruz, bizler ecelimizle ölmek istiyoruz'' diye konuştu.
    
     -''Anestezi teknisyenlerinin genelde kız çocukları oluyor''-
    
     ANTEKDER Genel Başkanı İlkay Aykar, anestezi teknisyeni camiasında yaygın olan bir kanaate göre de, anestezi teknisyenlerinin genellikle kız çocuklarının olduğunu iddia etti.
     Dernek olarak bu konuyla ilgili İzmir'de bir anket çalışması yaptıklarını kaydeden Aykar, ''Ankette 100 anestezi teknisyeni meslektaşımızın 68'inin çocuğu kız, 20'sinin ise erkek. Diğerlerinin ise yok. Bu konunun araştırılmasını istiyoruz. Hiçbir şey gizli kalmasın. Hayati önemdeki görevimizi kafamız rahat, psikolojimiz düzgün ve kendimize güvenimiz tam bir şekilde yapmak istiyoruz'' dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER