ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ekim 2014 Perşembe 18:43

Anayasa Mahkemesi'nden flaş karar

Anayasa Mahkemesinden flaş karar

O hükmü iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu


Anayasa Mahkemesi, torba yasadaki "kolluk teşkilatı kadrolarına yapılan görevden alma işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının 2 yıl içinde yerine getirileceği, bu işlemlerle ilgili mahkeme kararlarının yerine getirilmemesinin ceza soruşturmasına konu edilemeyeceğini" düzenleyen hükmü iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

Yüksek Mahkeme, TİB'in “millî güvenlik”, “kamu düzeninin korunması” ve “suç işlenmesinin önlenmesi” gibi nedenlerle ve “gecikmesinde sakınca bulunan hallerde” bir internet sitesini 4 saat içinde kapatma yetkisini Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

Böylece TİB Başkanı'nın talimatıyla 4 saatte site kapatma ve internet trafik bilgilerini toplama yetkisi, yargı kararıyla kaldırılmış oldu.

TİB'in internete müdahale ederek site kapatması ancak yargı kararıyla mümkün olabilecek.

Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen bir diğer madde ise, üst düzey devlet memurlarının görevden alınmasıyla ilgili.

Anayasa Mahkemesi, torba yasadaki "kolluk teşkilatlarında görevden alma işlemlerine dair mahkeme kararlarının 2 yıl içinde yerine getirileceği ve kararların ceza soruşturmasına konu edilemeyeceği" düzenlemesini iptal etti.

Torba yasa "daire başkanı" ve üzerindeki kadrolar ile emniyet personelinin görevden alınması halinde, bu işlemin iptaline dair mahkeme kararlarının 2 yıl boyunca uygulanmamasını öngörüyordu. Anayasa Mahkemesi, bu maddeyi de iptal etti.

Mahkeme kararlarını uygulamayanlara ceza soruşturması yapılmayacağına yönelik madde de Anayasa'ya aykırı bulunarak iptal edildi.

Yüksek Mahkeme, maddenin yürütmesini de durdurduğu için bu yöndeki mahkeme kararları 2 yıl ertelenmeden uygulanacak.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER