ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2016 Cuma 16:55

"Anayasa değişiklik teklifimizi yarın Meclis'e sunacağız"

"Anayasa değişiklik teklifimizi yarın Meclise sunacağız"

Başbakan Yıldırım, Anayasa değişikliği teklifinin yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacağını söyledi.


Başbakan Binali Yıldırım, Zonguldak Limanı'nda düzenlenen Filyos Limanı temel atma ve yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Yıldırım, Türkiye'nin üçüncü büyük liman projesinin temelini atmaya geldiğini söyledi. Filyos Vadi Projesi'nin hayırlı uğurlu olması dileğinde bulunan Yıldırım, "Bu proje sadece Zonguldak'ı ilgilendirmiyor, bu proje aynı zamanda Bartın'ı da ilgilendiriyor, Karabük'ü de ilgilendiriyor. Türkiye'nin, Anadolu topraklarının Doğu Karadeniz'e açılan en büyük kapısı niteliğinde." diye konuştu.

Türkiye'nin kalkınması, refahı için 14 yıldır çok büyük bir seferberlik başlattıklarını anımsatan Yıldırım, "Sultan İkinci Abdülhamid'in hayali olan ve onun döneminden bu yana bekleyen Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Limanın toplam maliyeti 538 milyon. Bu sadece bir başlangıç. Altyapı tutarı, liman kısmı ama onun arkasından yüz binlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz." dedi.

"Yeni sistem koalisyonlar dönemini sona erdirecek"

Anayasa değişikliği teklifine ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Yeni anayasa çalışmalarımızı Milliyetçi Hareket Partisi ile beraber, sınırlı bir değişikliği öngören bir teklifi hazırladık. AK Parti grubu olarak yarından itibaren anayasa değişiklik teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisine veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Yıldırım, "Bu teklifle birlikte cumhurbaşkanlığı sistemi inşallah Türkiye'de koalisyonlar dönemini sona erdirecek, güçlü Meclis, güçlü icraat şeklinde, daha demokrasimizin güçleneceği, sorunların, vesayetlerin ortadan kalkacağı güzel günleri hep birlikte yaşayacağız." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER