ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2013 Cuma 11:39

Anadolu'nun yerel lezzetleri görücüye çıkıyor


Başkent Aşçılar Derneğinin düzenlediği Türkiye Aşçılar Federasyonunun (TAFED) desteklediği "CHEF8", 1 Haziran'da düzenlenecek. Organizasyonda, 8 bölgeyi temsilen 8 şef aşçıyla ekibinin aralarında Anadolu'nun yerel lezzetleri de olduğu sekiz çeşidin olduğu menüsünü sunacak.
TAFED Başkanı Zeki Açıköz, AA muhabirine, bu yıl 8'incisini 1 Haziran Pazar akşamı düzenleyecekleri etkinlikle Türk kültürüne ve turizmine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.
Aşçılık mesleğinin profesyonellerinin farklı tatları sunduğu organizasyona ilginin büyük olduğunu belirten Açıköz, geçmiş yıllardaki gibi bu yıl da sekiz bölgeyi temsilen sekiz şef aşçı ile ekibinin sekiz ayrı lezzetten oluşan menü hazırlayacaklarını ifade etti.
Şeflerin hazırlayacağı menüde Anadolu'nun yerel lezzetlerinin de olacağına dikkati çeken Açıköz, şu bilgileri verdi:
"Ankara'nın "Mancar Dolması", Kastamonu ve Bolu yörelerinin "Kedi Batmaz", Kapadokya yöresinin "Evelik Salatası" gibi yerel tatları kayıt altına alıp tüm Türkiye'ye tanıtmak istiyoruz. Zaten bu organizasyonu düzenlemekteki amacımız aşçılık mesleğine yeni bakış açıları kazandırmalarının yanında, Türk ve Osmanlı Mutfağının unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini gün yüzüne çıkartmak."
TAFED Başkanı Açıköz, 8 şef aşçıyla ekibinin 8 ayrı lezzetten oluşan menülerini aralarında siyasetçi, diplomat, akademisyen ve gurmelerin de olduğu seçkin davetlilere servis edeceğini söyledi.
-Ekmek israfına karşı bayat ekmekli menü
TAFED'e bağlı Mengen, İstanbul, İzmir, Bursa, Kuşadası, Manavgat, Kapadokya, Çukurova, Bolu, Antalya, Akdeniz, Hatay, Eskişehir, Kıbrıs, Antep, Karadeniz ve Güney Ege Marmaris aşçı derneklerinin katılacağı organizasyonda, ekmek israfına dikkati çekmek için bayat ekmekler kullanılarak hazırlanmış yemeklere de yer verilecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER