ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 16:07

"Anadolu'nun bilgeliğine ihtiyaç duyduk"


Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Bölgesi Grubu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Ülkesini, milletini, bayrağını seven insanlar olarak biz de üzerimize düşeni yapmak zorundayız " dedi.
     Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki grup üyeleri Kadir İnanır, Tarık Çelenk, Lale Mansur, Nihal Bengisu Karaca, Şükrü Karatepe, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Türkdoğan ve Hüseyin Yayman, Isparta Valiliğini ziyaret ederek, Vali Memduh Oğuz ile görüştü.
     Oğuz, Isparta'nın bir "ilim şehri" olduğunu belirterek, "Isparta olarak çözüm sürecin destek veriyoruz. Sizlere de 'Allah razı olsun' diyoruz" diye konuştu.
     Hisarcıklıoğlu ise Isparta'ya geçen hafta gelmeyi düşündüklerini, ancak Hatay'ın Reyhalı ilçesindeki saldırı nedeniyle ziyaretlerini ertelediklerini söyledi.
     Ziyaretleri esnasında kendilerine zaman zaman "Ne anlatıyorsunuz, bize ne anlatmaya geldiniz" şeklinde sorular sorulduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Aslında biz dinlemeye geliyoruz. Bir şey anlatmıyoruz" dedi.
     Devletin ayağına yıllardır pranga olan sorunu çözme kapsamında bir süreç başlatıldığını, süreç ilerlerken devletin, milletin fikrini çok önemsediğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, sürecin demokrasi kapsamında doğru işlerin yapılabilmesi adına önemli bir fırsat sağladığını kaydetti.
     Hisarcıklıoğlu, "Bu anlamda hepimize görev düşüyor. Ülkesini, milletini, bayrağını seven insanlar olarak biz de üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Biz bir şey izah etmiyoruz. Vatandaşımızı dinledikten sonra bunu rapor edeceğiz" diye konuştu.
     Kadir İnanır da bulundukları masanın güllerle kaplanmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, böyle bir fotoğrafın içinde yer almaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
    
     -Anadolu'nun bilgeliğine ihtiyaç duyduk-
    
     Lale Mansur ise çok sıcak bir şekilde karşılandıklarını ifade ederek, Isparta'daki ortamdan mutlu ve umutlu olduklarını dile getirdi.
     Muhsin Kızılkaya, heyet olarak göreve başladıktan sonra hiçbir ölümün olmamasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Kendilerinin ölümlerinin durması için elçi kılınmış kişiler olduklarını ifade eden Kızılkaya, şöyle konuştu:
     "Hiç kimsenin kafasının gerisinde başka bir niyet arayacağını düşünmüyorum. Ülkenin selameti açısından annelerin, babaların ayağına giderek verecek hiç bir aklımızın olmadığı, aksine onların aklına, Anadolu'nun bilgeliğine ihtiyaç duyduğumuzu, bu bilgelikten büyük bir kardeşlik projesi çıkacağını söyledik. Kardeşlik projesine, devletin ilk defa kendi yurttaşları ile barışması olarak bakılması gerektiğini anlattık. Bu, Kürt-Türk savaşı değildi, arkaik bir devlet zihniyetinin, kafasının gerisindeki bir ideolojiden kurtulma, kendi yurttaşı ile tekrar barışma sürecidir. Hiç kimse kendini incinmiş hissetmesin."
     Hüseyin Yayman da Akil İnsanlar Heyeti'nin bir dertleşme ortamı oluşturduğunu kaydederek, "İnsanların aklında 'Bu insanlar ne yapmak istiyor' şeklinde sorular var. Bu soruya verilebilecek en iyi cevap Isparta'da oldu. Akil İnsanlar Heyeti, bütün Türkiye'yi Isparta gibi bir gül şehri, gül bahçesi haline getirmek istiyor. Isparta'nın gülü ile Hakkari'nin ters lalesinin kardeşliğini vurgulamak, kaderinin birlikte olduğunu, Van Gölü, Eğirdir Gölü'nün birbirinden ayrılmayacağını söylemek için buradayız" dedi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER