ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 13:00

"Anadolu'da Selçuklu" Belgeseli


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Selçuklu dönemini anlamayan bizim kültürel kimliğimizi kesinlikle anlayamaz" dedi.

TRT ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan "Anadolu'da Selçuklu Belgeseli"nin tanıtım toplantısı JW Marriott Otel'de gerçekleştirildi.

Davutoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Selçuklu'nun tarih çalışmaları yapanlar için olağanüstü hazine olduğunu belirterek, "İster tarih yöntemi, ister birikimi, isterseniz göçler ve bu göçlerin ortaya çıkardığı kültürel harman açısından bakın, insanlık tarihinin belki de en çarpıcı alanlarından biri Selçuklu'dur. Bunu Konyalı olarak söylemiyorum. Selçuklu kadar çok kısa sürede farklı medeniyet havzalarına harmanlanmış ikinci bir tarihi olgu yoktur" diye konuştu.
Selçuklu'nun hem yerleşik hem de hareketli kültürüne dikkati çeken Davutoğlu,"Alparslan hem alp hem arslandır. Tipik bir Turan hareketli kültür ismidir. Oğul hem Melik hem de Şah'tır yani yerleşik kültürün özelliğini taşır. Arada bir de Nizamülmülk vardır ki bu hareketlilik içinde kadim yerleşik sentezi ortaya çıkarır. Bir hareketli topluluğun bir yürüyüşte 3 yerleşik kültürü harmanladığı başka bir örnek yoktur. Bu, siyasal bir harman değildir, bu kültürel ve iktisadi bir harmandır" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Selçuklu dönemini anlamayan bizim kültürel kimliğimizi kesinlikle anlayamaz. Selçuklu dönemini anlamayan Anadolu'daki o birikimin, şehir kültürünün, mimarisinin kökenlerini ve Osmanlı'ya geçerken İran'dan, Mezopotamya'dan alınan izlerin Roma kültürüyle birleşip nasıl mimari estetiğe dönüştüğünü anlamaz."
Cumhuriyetin kültürel kimliğini anlamak için önce Selçuklu'yu anlamak gerektiğini belirten Davutoğlu, "Tarih bilincinin oluşması açısından 11. ve 13. yüzyılı anlamadığımız zaman kültürel geleneğimiz içinde ilmi kurumlarımızı, külliye, tıbbiye geleneğini, ne tasavvufi ekollerin doğuş şartlarını ve bugüne kadar gelen o manevi kültürü ne iktisadi pazar anlayışımızı ne de devlet geleneğimizi anlamak mümkün değildir" değerlendirmesinde bulundu.

"İnsan, imar ve iman"

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise yönetmenliğini ve metin yazarlığını Hadi Şenol'un üstlendiği belgeselin önemine değinerek, "Anadolu'da Selçuklu aslında TRT'nin çok öncelerde değinmesi gereken bir konu. Selçuklu dönemini sağlıklı anlatamazsak Osmanlı'yı özümseyemez ve anlayamayız. Anadolu'da Selçuklu belgeselini otuzar dakika iki bölüm yaptık, bu belgeselimiz 4 dilli . TRT HD kanalımızdan belgeseli İngilizce veya Türkçeden herhangi biriyle izleyebilirsiniz" şeklinde konuştu.

Belgeselin 8 aylık çalışma sonuncunda hazırlandığını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
"Selçukluların önem verdiği 3 husus var. İnsan, imar ve iman. Bu üçlemeyle yola çıkmış. Selçukluların akabinde Osmanlı 600 yıl boyunca bu yapı üzerine bina edilmiş ve sağlıklı olarak günümüze kadar gelmiş. Bu belgesel için 20 ilde çekim yapıldı. Önümüzdeki dönemde '20 İl Selçuklular' diye bir çalışmayı inşallah huzurlarınıza getireceğiz."

"İstikbal köklerdedir"

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Selçuklular ile çalışma yapılacaksa en büyük desteği Konya'nın vermesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları dile getirdi:
"Selçuklu ile yapılacak çalışmalarda Konya'nın katkısı mutlaka bulunmalıdır. İstikbal köklerdedir. Köksüzleşirseniz, köklerini bilmezseniz, köklerinize sahip çıkmazsanız geleceği kuramazsınız, oluşturamazsınız, gelecekte kaybedersiniz. Selçuklu şehirleri kültürüne sahip çıktığı oranda değer, güç kazanıyor. Anadolu'nun yeniden inşasında tarihine ve kültürüne sahip çıkan Selçuklu şehirlerinin yeniden yükselişi başladı."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER