ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 15:36

'Anadolu Lezzetleri Yemek Yarışması

Anadolu Lezzetleri Yemek Yarışması


9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Anadolu lezzetlerini görücüye çıkaracak. Bu yıl, Anadolu’nun zengin mutfağını tanıtmak, unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri tekrar kazandırmak ve yeni lezzetleri keşfetmek amacıyla 'Yetenek Etimesgut, Anadolu Lezzetleri' adıyla yarışma düzenlenecek.

        6-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalde yarışmacılar yemek, hamur işi ve tatlı kategorilerinde hünerlerini sergileyecek. Yarışmaya katılmak için 2 Eylül tarihine kadar Etimesgut Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilecek.

        DERECEYE GİREN YARIŞMACILARA PARA ÖDÜLÜ

        Yarışmanın 10 günlük festival sürecinde Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’nde elemeleri yapılacak. Yarışmanın jüri üyeliklerini yemeklerle yakından ilgilenen esnaflar yapacaklar. Finalin ardından ilk üçe giren yarışmacılar tespit edilecek. Birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye bin TL para ödülü verilecek. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, yemek yarışmasıyla Anadolu mutfağının yeniden keşfedileceğini belirterek, hünerine güvenen herkesi yarışmaya katılmaya davet etti.

        ANADOLU MUTFAĞI BU FESTİVALDE

        Öte yandan, yarışmanın yanı sıra Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali Anadolu lezzetlerine de ev sahipliği yapacak. Festivale gelenler, gözleme, cağ, madımak, keş, bal, kadayıf dolması, kömbe, çiğbörek, bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabilecekler. Anadolu mutfağının geleneksel tatları festivalde sunulacak. Festivalde; Kırım, Azerbaycan, Erzurum, Çankırı, Doğu Türkistan, Yozgat, Kırıkkale, Kazakistan, Samsun, Irak-Türkmeneli, Çorum, Tokat, Balkan Göçmenleri, Kars, Ardahan, Iğdır, Gaziantep, Türkmenistan, Gümüşhane, Konya, Karadeniz, Kırgızistan, Ankara, KKTC, Niğde ve Sivas yörelerine has yemekleri bulmak mümkün olacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER