ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 18:36

Anadolu Jet'in Şırnak-Ankara seferinin başlaması


Şırnak'ta Şerafettin Elçi Havalimanı'nda Anadolu Jet'in Şırnak-Ankara seferinin başlaması nedeniyle tören düzenlendi.
Tören, havalimanına Ankara'dan kalkan ve Şerafettin Elçi Havalimanına inen uçağın gelişi ile başladı.

Uçakla gelen AK Parti Şırnak Milletvekili Emin Dindar, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve diğer yolcuları Vali Hasan İpek karşıladı.
Çiçeklerle karşılanan vekiller ve diğer konuklar seferlerin başlaması anısına uçak önünde kurdele kesti. Törende konuşan Vali İpek, Anadolu Jet'in Ankara seferinin başlaması dolayısıyla yaşanan mutluluğun Şırnaklılar tarafından paylaşılması dileklerinde bulundu.

Türkiye'nin her yerinde insanların halay çektiğini ama Şırnak'ta insanların aileleriyle çay bahçesine gidemediğini ifade eden Vali İpek, şöyle konuştu:

"Şırnaklının, Cizrelinin mutluluğunu engellemelerine rağmen güzel şeylerin de Şırnak'ta yaşandığını görüyoruz. İstanbul, Sinop ve Bayburt'taki insan nasıl huzurlu ve mutlu yürüyebiliyorsa, Şırnaklıların da yeni doğmuş bebeğinden 70 yaşındaki insanına kadar istediği gibi gezip dolaşabileceği böyle mekanların olmasını istiyorum."
Bir hafta içerisinde Şırnak'ta meydana gelen olaylarda 4 iş makinesinin yakıldığını kaydeden Vali İpek, buna isyan ettiğini söyledi

"Bir çözüm sürecimiz var. Bu insanların sokağa çıkma hakkını da elinden alanlara tepki göstermemiz lazım" diyen İpek, bu konuda herşeyi yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Şerafettin Elçi isminin havaalanına verilmesinin çok anlamlı olduğunu aktaran İpek, şöyle devam etti:

"Düne kadar Kürt'ü, Çerkez'i ve Laz'ı Türk'üm dedirtmek mecburiyetindeydik bu ülkede. Ama bugün bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Nedir bu yaşadığımız mutluluk? İşte andımızı kaldırdık. Her şey dört dörtlük mü? Hayır. Ama Cizre'de insanlar 3 günden beri dışarı çıkamıyorsa, kusura bakmayın da dört dörtlük olmasını bekleyemezsiniz. Herkesin bir adım atması lazım. Bir ay içerisinde birçok olayım oldu Şırnak'ta. Bunların barış ve çözüm süreciyle alakası var mı, yok. Bu insanları sürekli molotoflarla sokağa çıkarmanın anlamı var mı yok. İşte bunları hep birlikte yapacağız. Vali olarak gaz ve su atmayacağım halkıma. Herkes yürüyüşünü, basın açıklamasını yapacak. Ama başkaları da gelip benim insanlarımın üzerine molotof, el yapımı bomba atmayacak. İnsanlarımı taşlamayacak."

Bu arada oturduğu yerden Vali İpek'in konuşmasına tepki gösteren milletvekili Kaplan da demokrasilerde bir ilde seçilmiş iki milletvekilinin, 6 belediye başkanının cezaevinde tutulamayacağını belirterek, "Ramazan Uysal terörist midir? Allah aşkına cezaevindedir. Faysal Sarıyıldız öyle midir? Allah aşkına yapmayın. Biraz da bu vatandaşın çektiklerini görün. Bizi isyan ettirmeyin. Ben nutuk dinlemeye gelmedim, burada nezaketen bulundum. Ben siyasetçiyim. Bana atanmışlar burada nutuk atamaz. Demokrasilerde atanmışlar nutuk atmaz. Seçilmişler mecliste bunu muhalefetiyle iktidarıyla yapar. Bize bırakın bu işi" diye konuştu.

Bunun üzerine Vali İpek ise "Vatandaş 3 günden beri çekiyor. Bu molotofları siz mi attınız da alınıyorsunuz sayın vekilim. Siz atmadınız ki" dedi.

Kaplan, daha sonra tören alanından ayrıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER