ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 11:03

Anadolu Gençlik Federasyonu’ndan Berkin açıklaması


Anadolu Gençlik Federasyonu (ANGEF) Genel Başkanı Mesut Karaağaç, Berkin Elvan’ın ölümü ile ilgili duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Karaağaç, “Teşkilat olarak ailesine başsağlığı diliyoruz, üzüntümüz büyük fakat Berkin Elvan’ın ölümü üzerinden siyasi hesaplar yapan marjinal gurupları da kınıyoruz." dedi.

Mesut Karaağaç, Gezi Parkı olayları sırasında başından yaralanan Berkin Elvan için teşkilat olarak yas tuttuklarını söyleyerek “15 yaşında bir gencimizin yaşanan sokak olaylarından ötürü hayatını kaybetmesi bizi derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Gezi Parkı olayları sırasında oluşturulan kaos atmosferin bedelini ülke olarak, gencecik insanlarımızın kaybı ve çok sayıda kişinin sakat kalmasıyla ödedik. Hiçbir şey 15 yaşındaki bir çocuğun ve Gezi olayları sırasında kaybettiğimiz diğer gençlerimizin hayatından daha önemli değildir. Gençler bu ülkenin geleceğidir. Başta kanun koyucular olmak üzere, herkesin görevi, gençlerin, adalet şemsiyesi altında, temel hak ve özgürlüklerini huzurla, umutla ve güvenle yaşayabilecekleri bir ortamı sağlamaktır. “ ifadelerini kullandı.

    YAŞANAN SOKAK OLAYLARI

Berkin Elvan’ın vefatının ardından yaşanan sokak olaylarına da dikkat çeken Karaağaç şöyle konuştu: “15 yaşında bir fidan toprağa verildi, öküz altında buzağı aramanın bir anlamı yok, kimi Aleviydi diyor kimi Kürt’tü diyor kimi ekmek almaya gitmemişti bizzat gezi eylemlerine katılmıştı diyor, kimi su testisi su yolunda kırılır diyor yani kısacası kutuplaştırmaya çanak tutacak onlarca açıklama var. Biz bunların hepsine karşı çıkıyoruz fiili tartışmak yerine failin tartışılması gerekliliğine inanıyoruz. 15 yaşında bir gencimizin vefatını bahane ederek sokaklarda boy gösteren marjinal grupları şiddetle kınıyoruz. Tabi ki insanlar, böyle bir hadiseyi protesto ederler. İnsanlar öfkelenirler. Üzülürler. Bunlara da kimsenin diyeceği olmaz. Bunlar da saygıdeğerdir. Fakat demokratik bir ülkede, taleplerde demokratik yollarla dile getirilmelidir. Çocuk ölüyor ve sen ‘bu ölümden nasıl istifade edebileceğini’ hesap etmeye başlıyorsun. Siyasi avantaj peşine düşüyorsun. Bu kirlilikte, ölüm istismarının sıradanlaştığına, maalesef, insanların bu hassasiyeti ihmal ettiklerine şahit oluyoruz. Medyada, siyasette, internet aleminde, sayısız kötü örnekler her tarafı istila etmiş durumda. Herkes, saygısızca, Berkin’in ölümünden nemalanmaya çalışıyor. Bu hadiseyi bahane ederek sokaklarda terör estirmek ne sokaktakilere ne de başkalarına bir kar sağlamayacaktır. Lütfen metanetimizi koruyalım ve kutuplaştırmalardan uzak duralım.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER