ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2014 Salı 20:47

Anadolu Alevi-Bektaşi Federasyonu

Anadolu Alevi-Bektaşi Federasyonu

Ankara Vedat Dalokay Nikah Salonu'nunda ‘Beraber Sevdik Beraber Ağladık’ adı verilen iftar programı düzenledi.


Anadolu Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Hortoğlu, Federasyon olarak görevlerinin Anadolu topraklarına nifak tohumları ekmiş olanların ektiği o tohumları çıkartarak bir Alevi-Sünni kardeşliğini tesis edebilmek olduğunu söyledi

Anadolu Alevi-Bektaşi Federasyonu, Hz. Hüseyin’in (ra) Kerbela’da şehadeti vesilesiyle Ankara Vedat Dalokay Nikah Salonu'nunda ‘Beraber Sevdik Beraber Ağladık’ adı verilen iftar programı düzenledi. İftar programına Büyük Birlik Partisi(BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, Isparta Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Ali Haydar Önen, çok sayıda Alevi-Bektaşi temsilcisi ve vatandaş katıldı. Akşam ezanının okunması ile lokma duası edilerek oruçlar açıldı. İftar sofrasında Alevi adetleri eksiksiz yerine getirildi. Yemeklerde et ve bıçak kullanılmazken, ekmekler sofraya bütün getirildi, su yerine ayran içildi.

Açılan iftarlar sonrasında Cengiz Hortoğlu konuşma yaptı. İmam Hüseyin’in bütün inananların ortak acısı olduğuna vurgu yapan Hortoğlu, "Anadolu'da yaşayanlar olarak hepimiz aynı acıyı yaşadığımız için ortağız." dedi. Hortoğlu şöyle devam etti: "Yüzyıllardır devam eden ve Orta Asya’dan Balkanlar'a kadar çok geniş coğrafyada hüküm süren ve temeline insan sevgisini almış herkesi sevgi ile kucaklayan yüksek ahlak değerleri ile bezenmiş bir Alevi-İslam anlayışını hem yaşamak hem yaşatmak hem de genç kuşaklara aktarmak. Birinci görevimiz bu. İkincisi de bu ülkenin Anadolu’nun topraklarına nifak tohumları ekmiş olanların bu güzelim topraklara ektiği o tohumları çıkartmak ve bu topraklarda yeşermeden nifak tohumlarının önüne geçmek. Bir Alevi-Sünni kardeşliğini tesis edebilmek. Bu ülkeyi ortak değerler üzerinden birlik ve beraberliğimizi sağlayarak hep beraber inşa edebilmek. Onun için geçen yılki temamızda ‘Ramazan'da bizim Muharrem'de bizim’ idi. Muharrem neden hepimizin çünkü Muharrem ayı tutulan oruçlarda biz 12 Gün oruç tutuyoruz. Ehli sünnet kardeşlerimiz herhangi bir gün tutuyorlar ama biz oruç tutma konusunda ortağız. İmam Hüseyin’in acısını yaşama yasını tutma konusunda Anadolu'da yaşayanlar olarak hepimiz aynı acıyı yaşadığımız için ortağız. Bu ortaklıkları öne çıkararak Türkiye’de barışı birlik ve beraberliği kurmaya çalışıyoruz. Birbirimiz sevgi ile kucaklayamıyorsak gerçek millet şuurunu oluşturamamışız demektir. Ben ellerimi kollarımı açıyorum sadece ellerimi kollarımı da değil yüreğimi ve sinemi de açıyorum ve bu ülkede yaşayan herkesi sevgi ile muhabbetle kucaklamak istiyorum. Federasyonumun en önemli görevlerinden biri de hep bu oldu herkesi kucaklayabilmek."

İftar programı Kur-an-ı Kerim tilaveti, mersiyeler ve ilahiler okunarak devam etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER