ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 23:10

Anadolu Ajansı'nın BHS' yayını 2 yaşında


Bosna Hersek Federasyonu Başkanı Jivko Budumir, Anadolu Ajansı'nın (AA) bölgeye objektif haberciliği getirdiğini belirterek, "Aynı yolda devam edin" dedi.
Anadolu Ajansı tarafından, kurumun 100. yıl vizyonu kapsamında 11 Mart 2012'de başlatılan Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça (BHS) yayınının kuruluşunun ikinci yıl dönümü dolayısıyla verilen resepsiyonda konuşan Budimir, etkinliğe katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.
Budimir, AA hakkında söylenecek her şeyin eksik kalacağına işaret ederek, ''Sizler buraya objektif habercilik getirdiniz. Aynı yoldan devam edin'' diye konuştu.
Bosna Hersek politikasında pozitif haberlerin olmadığını kabul ettiğini dile getiren Budimir, ancak bu pozitif haberlerin insanların hayatlarında bulunduğunu, AA'nın da bunları bulup çıkardığını ifade etti.
Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız da AA'nın yaptığı objektif ve kaliteli haberciliğin bir büyükelçi olarak kendi işini de kolaylaştırdığını, bölgeden doğru haber almanın kendileri için de son derece önemli olduğunu kaydetti.

-Bosna Hersek medyasında AA'ya övgü

El Cezire Balkanlar Genel Müdürü Edhem Foço da AA'nın BHS servisinin son derece başarılı bir şekilde işlediğini belirterek, ''El Cezire Balkanlar perspektifinden baktığımda, aslında yeni bir medya kurumunun kurulmasının ne kadar zor olduğunun bilincindeyim. Ama AA, tüm bu zorluğa rağmen iki yıl gibi kısa bir sürede başarılı oldu'' ifadesini kullandı.
Foço, El Cezire'nin ürettikleri haberlerin dışında AA'nın kendileri için ilk haber kaynağı olduğunu, özellikle Türkiye ve Mısır merkezli haberleri sadece AA'dan aldıklarını vurguladı.
Ülkenin en önemli televizyon kanallarından Face TV'nin kurucusu ve sahibi gazeteci Senad Hacifeyzoviç de AA'nın kendileri için en önemli haber kaynağı olduğunu söyledi. Bu nedenle AA'ya abone olduklarını belirten Hacifeyzoviç, AA ile diğer Bosna Hersek medyası arasındaki farkı, ''Biz, politikacıları, onların toplantılarını çekerken, AA ise hayata dair özel haberler yaptı. Aslında onlar bize Bosna'yı gösterdi" sözleriyle özetledi.
Türkiye'de çok sayıda akrabasının bulunduğuna ve çocukluğundan itibaren Türkiye'ye sık sık seyahat ettiğine belirten Hacifeyzoviç, bu nedenle AA logosunun kendisi için çok bilindik olduğunu söyledi.
Bosna Hersek devlet televizyonu BHT'nin haber müdürü Suzana Stambol da AA'nın Bosna Hersek ve bölge medyası için taze bir kan olduğuna dikkati çekerek, Ajansın tarafsız habercilik yapmasının da kendileri için son derece önem taşıdığını belirtti.
AA BHS servisinin eski başeditörü olan ve kısa bir süre önce CNN bünyesinde Saraybosna'da kurulacak olan N1 televizyon kanalında haber müdürü olarak göreve başlayan Amir Zukiç ise AA'dan ayrılma kararının hayatı boyunca aldığı en zor kararlardan biri olduğunu vurguladı. Zukiç, AA'da sadece gazetecilik yapmadığını, aslında orada yeni bir aile kazandığını kaydetti.
Konuşmaların ardından, AA BHS yayınının 2'nci yıl dönümü dolayısıyla pasta kesildi.
(Bitti)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER