ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 22:57

Anadolu Ajansı'nın BHS yayını 2 yaşında


Anadolu Ajansı tarafından, kurumun 100. yıl vizyonu kapsamında 11 Mart 2012'de başlatılan Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça (BHS) yayının ikinci yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon verildi.
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Europa Hotel'de düzenlenen resepsiyon Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek Federasyonu Başkanı Jivko Budimir, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ve Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız'ın yanı sıra Bosna Hersek'in önde gelen medya kuruluşlarının mensupları, siyasetçiler ve Türk kurumlarının temsilcileri katıldı.
AA'nın tanıtım filminin konuklara gösterilmesiyle başlayan resepsiyonda konuşan Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbegoviç, AA'nın Balkan ofisinin iki yıl önceki açılışında da bulunduğunu ve orada, Bosna Hersek ve bölgenin objektif ve pozitif haberlere ihtiyaç duyduğunu söylediğini hatırlatarak, geçen iki yıllık süre zarfında Ajansın BHS yayınıyla bunu başardığını söyledi.
İzzetbegoviç, ''Nerede önemli bir gelişme olsa sizin muhabirleriniz oradaydı. AA'nın bölgede faaliyet göstermeye başlaması, bölgedeki haberciliğe profesyonellik ve kalite kazandırdı. Ajansınız, özel haberleri ve röportajları ile hem Bosna Hersek'te hem de bölgede kısa sürede yer edindi. İnsanlar size inanıyor, güveniyor. Her zaman doğrunun yanındasınız. Bu güveni kaybetmeyin, çünkü bu, sizin değeriniz'' diye konuştu.
AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk de Bosna Hersek'in kendileri için özel bir yeri olduğunu ve burada kendilerini mutlu hissettiklerini vurguladı.
Geçen iki yıllık sürede başarılı işler yaptıklarını ve bunu Bosna Hersekli medya yetkililerinden de duyma fırsatı bulduklarını belirten Öztürk, ''AA'nın Balkan operasyonu, bizim uluslararası alandaki ilk operasyonumuzdu ve Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça dilleri bizim ilk yabancı dilde yayınımızdır. Bugün başarılı şeyler yapan bu ekibi kuran Ömer Çetres ve Amir Zukiç'tir. Her ikisi de birer kardeş gibi çalışarak hem bu ülke hem de Türkiye için çok başarılı bir ajans meydana getirdiler'' dedi.
AA'nın Boşnakçanın ardından Arapça, Kürtçe, İngilizce, Rusça ve Fransızca yayın departmanlarını da açtığını bildiren Öztürk, kurumun 7 dilde yayın yaptığını, 57 ülkede temsilcisinin bulunduğunu, 15 farklı milletten bin 400 haberci çalışanının bulunduğunu ve günlük bin 500 haber yayımladığını ifade etti.

-"Bu ülkenin yeri, bizim kalbimizdedir"

Öztürk, BHS yayının kendileri için yerinin her zaman ayrı olduğuna işaret ederek, ''Bu ülkenin yeri haritadaki Balkan bölgesi değil, bizim kalbimizdedir. Biz, bu ülkenin insanlarını ayrı bir aşkla severiz. Biz, bu coğrafyaya ayrı bir gözle bakarız. Bu coğrafyada insanlar ağladığında biz de ağlarız, bu coğrafyada insanlar güldüğünde biz de güleriz. Saraybosna mutluysa, İstanbul da mutludur. Bosna Hersek mutluysa, Türkiye de mutludur. O yüzden burası bizim için istisna bir yerdir'' değerlendirmesinde bulundu.
Buradan yapılan yayınlarla ülkeyi Türkiye'de tanıtmanın, Türkiye'yi ve dünyayı buraya getirmenin kendileri için görev olduğunu vurgulayan Öztürk, AA'nın abonelerinin memnuniyet duymasından, Türkiye'de olduğu gibi burada da tarafsız habercilik yapmayı başardıklarını anladığını söyledi.
AA'nın Balkan bölgesinin en güçlü haber ajansı olduğunu belirten Öztürk, şunları kaydetti:
''Aynı şekilde Ortadoğu'nun da en güçlü ajansıdır. Şu anda dünyada en çok Arapça haber üreten haber ajansı Anadolu Ajansı'dır. Biz, bir haber yaptıysak bu haberin doğruluğu asla tartışılmaz. Çünkü biz, doğrulatmadan asla haber yapmayız. Mısır, askeri darbe yaşadığında, AA o bölgeden en çok haber geçen ajans olmasına rağmen, bir tek gün bile bir haberi tekzip edilmedi, yalanlanmadı. Türkiye'nin sorunlu olduğu, problem yaşadığı ülkelerde bile, Suriye ve İsrail'de bile haberlerimiz asla tekzip edilmedi. Şunu anlatmak istiyorum; bizim, Hırvat, Sırp, Boşnak abonelerimiz var. Bu ülkenin temelini oluşturanlara aynı derecede yakınız. AA'nın Balkan ofisi, burada yıllarca durur ve burada güzel haberler yapar. Biz, Bosna hersek'ten mutluluk haberleri yapmayı çok arzu ediyoruz ve buna çok dikkat ediyoruz. Umarım, hep mutluluk haberlerinizi yaparız.''
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER