ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 22:04

''Anadolu Ajansı ve Yeni Nesil Gazetecilik'' konferansı


Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Tanzimat döneminden başlayarak, Türk basın tarihinin en dramatik halinin yaşandığını belirterek, ''Dünyanın en büyük 17. ekonomisi, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline geldik ama gazetelerimiz, televizyonlarımız zarar ediyor. Sebebi, dijital devrim ve onun bütün izlerini görmelerine rağmen hala önlem almayan, stil değiştirmeyen reklam verenler'' dedi.

Öztürk, İletişim Platformu Derneği tarafından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde düzenlenen programda, ''Anadolu Ajansı ve Yeni Nesil Gazetecilik'' konulu bir konferans verdi.

Kemal Öztürk, Anadolu Ajansı'nın tanıtım filmi gösteriminin ardından yaptığı konuşmada, Milli Mücadele'yi duyurmak için bir ajans fikrinin ortaya atıldığını ve AA'nın 6 Nisan 1920'de kurulduğunu anlattı.

AA'nın, kurulduğu dönemde, İngilizce ve Fransızca bültenler de çıkartarak, Anadolu'daki Milli Mücadele'nin sesini dünyaya duyurmaya çalıştığını dile getiren Öztürk, daha sonra İngilizce ve Fransızca bültenlerin kaldırıldığını, sonraki dönemlerde tekrar İngilizce yayınlarına başladığını belirtti.

Öztürk, AA'nın şu anda 5 dilde yayın yaptığını, 2012 yılında günlük ortalama 785 haber, 688 fotoğraf, 146 video yayımladığını kaydederek, AFP'nin tüm dillerde 5 bin haber, 3 bin 500 fotoğraf, 150 video, AP'nin 3 bin 500 haber, 3 bin fotoğraf, sınırsız video ve Reuters 4 bin haber, 1600 fotoğraf ve sınırsız video yayımladığını söyledi.

Anadolu Ajansı'nın 100. yıl vizyonuna değinen Öztürk, ''2020 yılına geldiğimizde ilk 5 ajans arasında olacağız'' dedi.

Öztürk, bu vizyon kapsamında dünyada örgütlenmek gerektiğine ve New York'ta, Brüksel'de, Saraybosna'da, Yeni Delhi'de, Pekin'de, Nairobi'de, Cakarta'da ve Kahire'de ofis açmaya karar verdiklerini ifade ederek, Cakarta, Yeni Delhi ve Nairobi hariç, bütün ofislerin açıldığını bildirdi.
    
''Dijital bir devrim yaşıyoruz''
    
Anadolu Ajansı Haber Akademisi'nde, yeni nesil gazeteci olmanın eğitimini verdiklerini dile getiren Öztürk, akademide hızlandırılmış ve konsantre bir program sunulduğunu, derslerin bir kısmının İngilizce yapıldığını söyledi.

Kemal Öztürk, dünyada gazetelerin dijital ortama geçtiğine değinirken, Newsweek'in internet ortamında yayına geçtiğini, New York Times'ın en başarılı dijital uyarlama olarak kabul edildiğini, The Guardian'ın da dijital ortama geçtiğini örnek olarak verdi.

Dünyada gazetelere verilen reklam gelirlerindeki düşüşe dikkati çeken Öztürk, ''Türkiye'de böyle değil. İnternete verilen reklam oranı yüzde 10'u geçmiyor. Türkiye'de durum değişecek'' dedi.

Öztürk, gazeteciliğin evrimleştiğini belirterek, ''Mesajın taşıyıcısı değişiyor. Mesajlarınızı, kağıda basmadan göndereceksiniz. Yani dijital bir devrim yaşıyoruz. Bunun en büyük örneklerinden bir tanesi, The Huffington Post isminde Amerika'daki bir internet gazetesi'' diye konuştu.

Sosyal medya sitesi Twitter'ın da gazeteciliği etkilediğine işaret eden Öztürk, Twitter'ın bireysel iletişim aracı olarak adlandırılabileceğini, kişiye özel bir mesaj verildiği için çok etkili olduğunu söyledi.

Öztürk, Tanzimat döneminden başlayarak, Türk basın tarihinin en dramatik halinin yaşandığını belirterek, ''Dünyanın en büyük 17. ekonomisi, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline geldik ama gazetelerimiz, televizyonlarımız zarar ediyor. Sebebi, dijital devrim ve onun bütün izlerini görmelerine rağmen hala önlem almayan, stil değiştirmeyen reklam verenler'' ifadelerini kullandı.
    
''Genel kültürünüz, yabancı diliniz iyi olmazsa sektörde iş bulamazsınız''
    
AA Genel Müdürü Öztürk, iletişim fakültesi öğrencilerinin yabancı dil bilemediği takdirde iş bulmasının zorluğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Diplomasi muhabiri yetiştiriyoruz. Diplomasi ve finans muhabirliğine, 1500 kişi başvurdu, maalesef 200 kişi mülakata kalabildi. En önemli standardımız, iyi bir yabancı dil bilmek. Otomatik olarak yüzde 50'si elendi. Geriye kalan 200 kişiyi mülakata çağırdık. Bunların arasında iletişim fakültesi mezunları da var. Ben de bu fakülteden mezunum ve ben de bu mesleğin çok sıkıntısını çektim, iş bulamadım. Ama sebebinin kendimde olduğunu anladım. 30 yaşımda, 2 çocuğum varken Amerika'ya gittim, İngilizce öğrendim, sonra geri geldim ve iş bulabildim. Genel kültürünüz olmazsa, yabancı diliniz iyi olmazsa bu sektörde iş bulamazsınız. Torpille iş bulabilir misiniz- Onu bilmiyorum, ama AA'da bulamazsınız.''
    
''Hızla kapatıyoruz farkı''
    
AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Öztürk, ''BBC çalışanlarının grevini, BBC haber yaptı. Benzer bir durumda AA haberi ne şekilde verebilir-'' sorusuna, ''BBC epey kişiyi işten çıkardı. İşten çıkarmalar üzücü. Bizde inşallah böyle bir şey olmaz. Böyle bir şey olmasını asla istemem, onun haberini de yapmak istemem. Ama olursa haber yapmanın çok sıkıntılı bir şey olduğunu düşünmüyorum'' yanıtını verdi.

AA'nın Batılı kurumlara göre geriden gelmesinin dezavantaj olduğunu ancak aynı zamanda kamçılayıcı etkisi bulunduğunu kaydeden Öztürk, şunları söyledi:

''Bizim 'Bisiklet teorisi' diye bir çalışma modelimiz var. AFP de bisiklet sürüyor, biz de bisiklet sürüyoruz. Aynı hızla gittiğimize göre, fiziksel olarak onu yakalamamız mümkün değil. Dolayısıyla bizim başka bir şey daha yapmamız gerekiyor. Bisikleti sürerken, kitap okumamız lazım, tweet atmamız lazım, fotoğraf çekmemiz lazım. Tüm bunları yaparken de düşünmemiz lazım. Bu, AA'nın çalışma teorisi. Bu yüzden, böyle çalıştığımız için farkı hızla kapatıyoruz.''

Kemal Öztürk, konuşmasının ardından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin Marmara Radyosu'nun ''Eskici'' programına katıldı. Öztürk, daha sonra Marmara Medya Merkezi'ni gezdi.
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER