ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 22:05

Anadolu Ajansı 93 yaşında


Anadolu Ajansı Ortadoğu Bölge Müdürü Tevfik Ganim, "Bizler çok yiyen ama hiç bir şey üretmeyen fil sürüleri gibi değil, az yiyen ama çok şey üreten arılar gibi çalışıyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı'nın 93. kuruluş yıl dönümü ve Arapça Haberler Servisi'nin 1. yıl dönümü nedeniyle Kahire ofisinde çok sayıda Mısırlı entelektüel ve basın mensubunun katıldığı toplantı düzenlendi.

Toplantıda AA Arapça Haberler Servisi'nin bir yıllık performansı ve 2020 yılı için belirlenen dünyanın ilk 5 haber ajansı arasına girme hedefi ele alındı.

Toplantıya katılan gazeteciler, AA'nın ve özellikle de Arapça Servisi'nin çalışma kadrosu ve ortaya koydukları profesyonel haberciliği övdü.
    
"Haberlerimizin kalitesi görüldü"
    
AA'nın 22 Arap ülkesinde yaklaşık 150 muhabirle çalışma yürüttüğünü kaydeden Ganim, "Bizler çok yiyen ama hiç bir şey üretmeyen fil sürüleri gibi değil, az yiyen ama çok şey üreten arılar gibi çalışıyoruz" dedi.

El-Mısri el-Yevm Gazetesi yazarı Yasir Abdulaziz'in ajansın abonelik sistemine geçmesiyle ilgili sorduğu soruya Ganim, "Geçen bir yıllık dönemde haberlerimize herkes ücretsiz olarak erişim sağlayabiliyordu ve bu süre içerisinde ajansın haberlerinin ne derece kaliteli ve nitelikli olduğu görüldü. Geniş bir kesime hitap etmeyi başardık" yanıtını verdi.

Ganim, yaptıkları yayınlarda herkesin görüşlerine yer vermeye özen göstermeye çalıştıklarını da vurguladı.
   
"Önem derecesine göre Arapça'ya çeviriliyor"
    
Bevvabetu'l Ehram Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Abdullah Abdusselam'ın, Ajansın Türkiye siyasetine ilişkin yayınları hakkındaki soruyu Ganim, "Ajans Türkiye'de hem hükümetin hem de muhalefetin haberlerini Türkçe olarak yayınlıyor ancak önem derecesi ve yerele kaçmama kaygısı nedeniyle bu haberlerin bir kısmı Arapça'ya çevriliyor" diyerek yanıtladı.

Yazı İşleri Müdürü Hasan Mekki de AA'nın hiç kimsenin yanında yer almaksızın sadece hız ve bilginin peşinde koştuğunu dile getirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER