ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 21:55

Anadolu Ajansı 93 yaşında


Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, Anadolu Ajansı'nın, yaygın ağı, hızlı, tarafsız haber akışıyla ulusal ve uluslararası seviyede güvenilir haberciliğin sembolü olduğunu belirtti.

Pakdil, Anadolu Ajansı'nın (AA) kuruluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 6 Nisan 1920'de Atatürk tarafından istiklal mücadelesinin güçlü sesi olarak kurulan AA'nın, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ve misyonuyla basının temel taşı olduğunu ifade etti.

AA'nın Türkiye'nin sesini hem yurt içi hem de yurt dışında güçlü şekilde duyurduğuna dikkati çeken Pakdil, bugün haberciliğin her zamankinden daha önemli olduğunu vurguladı.

Bilgi kirliliği içinde doğru olanı seçmenin zorluğuna işaret eden Pakdil, bu açıdan Anadolu Ajansı'nın önemli işlev gördüğünü vurguladı.

AA'nın, kuruluşundan bugüne demokrasinin yerleşmesinde önemli bir misyonu yerine getirdiğini, halkın haber alma hakkına önemli katkılarda bulunduğunu belirten Pakdil, Ajansın, yayına başladığı günden beri bu misyonunu ciddiyetle sürdürdüğünü bildirdi.

Nevzat Pakdil, çağın gereklerine uygun olarak kendisini sürekli yenileyerek geliştiren AA'nın, yaygın ağı, hızlı ve tarafsız haber akışıyla ulusal ve uluslararası seviyede güvenilir haberciliğin sembolü olduğuna işaret etti.
    
AFAD Başkanı Oktay
    
Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay da AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'e kutlama mesajı gönderdi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 Nisan 1920'de bir telgrafla AA'nın kuruluşunu ilan etmesinin üzerinden 93 yıl geçtiğini ifade eden Oktay, bu sürede Ajans'ın Türkiye'nin haklı gurur kaynağı olduğunu bildirdi.

Anadolu'nun sesini ve milli mücadeleyi duyurmak için kurulan AA'nın, bu işlevi layığıyla yapmasının yanı sıra bugün dünyanın en önemli haber kaynakları arasına girmeyi başardığına işaret eden Oktay, ilk günden itibaren doğru, tarafsız, güvenilir ve ciddi haberciliği şiar edinen ve bunu başarıyla uygulayan kurumun güçlü Türkiye'nin güçlü markası olmayı hak ettiğini belirtti.

Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada ilgiyle izlenen AA'nın, 5 dilde yaptığı yayınlar ve haberin olduğu her yere ulaşmasıyla da önemli konuma geldiğine değinen Oktay, şunları kaydetti:

"Özellikle son dönemde şahsınızın yönetimindeki başarılı haberciliğinizin yanında yürüttüğünüz sosyal sorumluluk projeleriniz de ayrı başarı öyküsüdür. AFAD olarak ortaya koyduğunuz vizyon ve projelerinizin yakından takipçisi olduğumuzu ve özellikle sosyal sorumluluk projelerinizde her zaman yanınızda yer aldığımızı bilmenizi isterim."
    
Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Turbay
    
Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Genel Başkanı Mürsel Turbay da mesajında, AA'nın geçmişten bugüne doğru ve objektif haberciliğin adresi olduğunu vurguladı.

AA'nın, Genel Müdür Kemal Öztürk'ün yönetiminde bu niteliğini katlayarak artırdığını belirten Turbay, "Milletin ulvi değerlerini üstün tuttuğuna inandığımız, ulusal ve uluslararası haberciliğin yüz akı olarak gördüğümüz AA'nın 93. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER