ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 15:11

"Anadil öğrenimi resmi dilden önce gelir"


Ludwigsburg PH Akademi Direktörü ve aynı okulun Didaktik Dil Merkezi Başkanı Prof. Dr. Stefan Jeuk, göçmen çocuklarının toplumda konuşulan dilden önce anadillerini öğrenmesi gerektiğini söyledi. Artık hiç bir toplumun tek dililik istemediğini dile getiren profesör, çok dilliliği bir fırsat olarak görmek gerektiğini vurguladı.

Çocukların ikinci, hatta üçüncü bir dili yetişkinlere göre çok daha kolay öğrendiğini söyleyen Prof. Dr. Stefan Jeuk, ancak herşeyden önce ana dilin iyi öğrenilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kültürlerarası diyalog faaliyetleri ile tanınan Begegnung e.V. adlı kuruluşun tertiplediği ’21. Stuttgart Akşam Söyleşisi’ne konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Jeuk, “Dünyada tek dillilikte ısrar eden hiçbir toplum kalmadı. Federal Eğitim Bakanı Annete Schavan’nın da tezinde bahsettiği gibi çocuklar yetişkinlere nispeten ikinci dili çok daha zahmetsizce öğrenebiliyor. Şartlara göre ikinci, hatta üçüncü dili aynı anda veya art arda öğrenebiliyor.” dedi.

Prof. Dr. Jeuk, çocuğun dil öğrenimi için ayırdığı zamanın da önemli olduğunu söyledi. Araştırmalara göre çok dilli çocukların kabiliyetli ve yetenekli olduklarının kesin olarak tespit edildiğine de değinen uzman, zaman ve motivasyon sorunundan dolayı bunu birçoğunun gerçekleştiremediğini ifade etti.

Dil öğrenimi ile ilgili ABD eski Dışişleri Bakanı Herrny Kissinger örneğini veren Prof. Jeuk, Kissinger‘in 14 yaşına kadar sadece bir dil bildiğini, ancak birkaç sene sonra birkaç dil öğrendiğini hatırlattı. Anadil eğitimi için çalışmaların yoğunlaştırılması gerektiğini söyleyen Prof. Jeuk şunları söyledi: “Çalışmalarımızda iki dilli ve iki kültürlü ortamdaki çocuklar için anadili eğitiminin öneminin yanısıra anadilin kazanımı için neler yapılabileceği üzerinde duruyoruz. Buna paralel olarak çok dilli çocukların tek dilli çocuklarla fazla zaman geçirmeleri ve yine bu çocukların okullarda dikkate alınmasının da üzerinde duruyoruz."

Almanya’da yabancıların veya göçmenlerin açtıkları okullara da değinen Prof. Dr. Jeuk, bu okulların başarılı olabilmeleri için en önemli şartın öğrenci dağılım oranı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Jeuk “Bu oran en az yüzde 50’dir.” dedi. İki dilli eğitim programlarında görev alacak eğitimcilerin hem ana dillerini hem de görevlendirildikleri ülkenin dilini çok iyi kullanabilmelerinin sorunların çözümündeki önemli faktörlerden biri olduğunu vurgulayan uzman, hangi ülkede olursa olsun, çocuğun dil öğrenimindeki motivasyonunda, ebeveynlerinin diğer dillere karşı tutumunun ve çocuğa verdikleri destek ve teşviklerin önemli rol oynadığını belirtti.

Prof. Dr. Jeuk, “Çokdillilik büyük bir fırsattır, ancak bu fırsatı kullanabilmek gerekir. Bu konuda çocuklara verilecek destek hedeflenen başarıya götürür.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER