ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2013 Çarşamba 15:10

Ana isale hattı patladı, vatandaşlar korku dolu saatler geçirdi

Ana isale hattı patladı, vatandaşlar korku dolu saatler geçirdi


Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde şehre su taşıyan ana isale hattı patladı. Metrelerce yüksekliğe fışkıran su binaların boyunu aştı. Hattaki su yaklaşık 2,5 saatte boşaltılırken bazı evleri de su bastı. Borunun patladığı sokakta yaşayan vatandaşlar korku dolu saatler geçirdi.

Sapanca Gölü'nden şehre içme suyu taşıyan 3. isale hattının 1200 milimetre çapındaki ana borularından biri Maltepe Mahallesi’nde patladı. Şebekedeki su metrelerce yüksekliğe fışkırdı. Hattın geçtiği sokakta paniğe kapılan vatandaşlar, polise ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (SASKİ) haber verdi.

Polis, isale hattının patladığı sokakta önlem aldı. SASKi ekipleri de hattaki suyu kesmek için çalışma başlattı. Sokaktaki elektrik ve doğalgaz da kesildi. Tazyikli suyla birlikte fırlayan taşlar nedeniyle vatandaşlar ve görevliler zor anlar yaşadı.

Şebekeden çıkan suyun evinin önünden akması nedeniyle içerde mahsur kalan kalp hastası kadın fenalaştı. Yakınları ambulans çağırırken kadını evden çıkarmak kolay olmadı. Yaşlı kadın mahalle sakinlerinin yardımıyla evinin duvarından indirilerek hastaneye kaldırıldı.

İtfaiye ekipleri borunun çevresini güvenlik çemberiyle kapadı. Borunun patladığı alandan aşağı akan tonlarca su, Öner Sokak'ta büyük su birikintisi oluşturdu. Sular, SASKİ ekipleri tarafından Çark Deresi’ne tahliye edildi.

Patlayan boru nedeniyle evini tahliye ettiğini söyleyen Tacettin Arslan, “Evimizi can güvenliğimiz nedeniyle boşaltmak durumunda kaldık. Boru 15-20 gündür bize patlayacağını haber veriyordu. Bu akşam ani bir patlama oldu. Saatlerce önlem alınmadı. Acaba şehir merkezinde olsaydı belediye ne yapabilirdi?” diye konuştu.

Hattaki su yaklaşık 2,5 saatte boşaltılabildi. Suyun kesilmesiyle birlikte vatandaşlar rahat bir nefes aldı. Borunun patladığı alanda büyük çukur oluştu. Evlerini su basan vatandaşlar, hasar tespiti için polise başvurdu.

Suyun kesilmesinin ardından patlayan borunun değiştirilmesi için çalışma başlatıldı. SASKİ yetkilileri, şehre 1. ve 2. isale hattından su verildiğini kaydederek patlamanın su kesintisine yol açmayacağını söyledi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER