ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:39

Amerika'da lise eğitimi, Türk öğrencilere Harvard kapısını aralıyor

Amerikada lise eğitimi, Türk öğrencilere Harvard kapısını aralıyor


ABD'nin New York eyaletinde eğitim veren Brookyln Amity School Genel Müdürü Tufan Aydın, Amerika'da lise eğitiminin, Türk öğrencilere Harvard kapısını araladığını söyledi.

Amity School'da eğitim alan öğrencilerin yaz - kış gözlem altında tutulduğunu, eğitim dışında yaz dersleriyle de kendilerini geliştirdiği belirten Aydın, "Lise 2. sınıf öğrencisi Büşra Sarıgüzel, yaz aylarını sınıf arkadaşı Aleyna Kocabaş ile birlikte Harvard Üniversitesi'nde ders alarak geçiriyor. Furkan Aldemir ve Ferit Kaya, Ulusal Matematik olimpiyatlarında dereceye girerek ödül kazandı." diye konuştu.

Öğrencilerini spor alanında da eğittiklerini belirten Tufan Aydın, karatede eski dünya ve Avrupa şampiyonu olan Meral Ölmez'in çalıştırdığı öğrencileriyle ABD'de madalyalar kazandıklarını da belirterek, şunları söyledi:

"Zeynep Kurt, Nilüfer Turhan, Beyza Kurt, Seda Bektaş, Mücella Bursal, Hacer Tektaş, Zehra Abacıoğlu ve Berkay Okyar. Bu öğrencilerimiz Ulusal Karate Yarışması'nda Amerika şampiyonu oldular. Mehmet Şencan, Amerika'nın en iyi üniversitelerinden California Institute of Technology'de burslu olarak okuyor.

Yaşıtları, iyi bir gelecek için henüz planlar yaparken, onlar, seçtikleri alanda yolu çoktan yarılamış durumda. Ortak özellikleri ise Türk girişimciler tarafından Amerika'da kurulmuş olan liselerde eğitim görmüş olmaları. Bu okulların onlara açtığı kapılardan geçerek, verilen imkanları iyi değerlendirmeleridir."

ABD'de yatılı eğitim veren bu okulların, gençleri bir çok açıdan geleceğe hazırladığını da belirten Müdür Tufan Aydın, "Anadil seviyesinde İngilizce eğitimi, Amerika'da lise okumanın en önemli avantajlarından biri. İngilizce, burada öğrenciler için hayatın ayrılmaz bir parçası." diyerek, şunları söyledi:

"Brookyln Amity School, Türkiye'den kısıtlı lisan bilgisiyle gelen çocukların dahi bir kaç ay içinde kendi aralarındaki sohbetlerde İngilizce'yi tercih edecek seviyeye gelmelerini sağlıyor. Amerikalı öğretmenlerden eğitim alan öğrenciler, sene kaybetmeden aksansız İngilizce konuşma şansına sahip oluyor.

Bu öğrenciler aynı zamanda Türkiye'de üniversite sınavına girmeden tercih yapma hakkına da sahip olacak. Tabii Amerika'da bulunan üniversitelere yerleşmek istemeyenler. Çünkü bu okulların, mezunlarını ABD üniversitelerine yerleştirme oranı yüzde yüz."

Amerika'da hizmet veren Türk liselerinin, dil eğitiminin yanısıra akademik başarılarıyla da göz doldurduğunu belirten Tufan Aydın, "Bilim ve proje olimpiyatlarında alınan dereceler bu okullar için artık rutin. Okullar farklı alanlardaki başarıyla dikkat çekiyor. New Jersey'da bulunan Pioneer Academy matematik alanında ödülleri topluyor, New York Amity School Karate alanında Amerika şampiyonu, Connecticut'ta faaliyet gösteren Putnam Academy ise Ulusal Robot Yarışması birincisi." dedi.

Lise 1 eğitimini Türkiye'de tamamladıktan sonra ikinci sınıfta Amerika'yı tercih eden Büşra Sarıgüzel'in Brooklyn Amity School'un başarılı öğrencilerinden yalnızca biri olduğunu da belirten Tufan Aydın, "Büşra, yaz tatilini Harvard Üniversitesi'nde dersler alarak geçirdi. Geçtiğimiz dönem Amerikalı bir senatörün yanında staj yapan Büşra, aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in gençler için kurduğu Model Birleşmiş Milletler'in üyelerinden biri." diye konuştu.

Amerika'nın kendilerine sunduğu çok fırsat olduğunu belirten Aleyna Kocabaş ise "Yeter ki siz istekli olun. Yaz dönemini Harvard Üniversitesi'nde geçirdim. Harvard'da eşsiz tecrübeler kazandım. Amity School bize büyük imkanlar sundu. Türkiye'den ABD'ye gelipte burada üniversite okuduğunu söyleyen bir çok Türk öğrencinin dil bile öğrenemeden 2 yıllık bir yüksek okul bitirip, 'ABD'de üniversite bitirdim' demesinin bir mana ifade etmediğini Amity School'un imkanlarını görünce daha iyi anladım." şeklinde konuştu.

Putnam Science Academy mezunu Mehmet Şencan da Büşra Sarıgüzel gibi lise birinci sınıfı Türkiye'de tamamlamış. Daha sonra ortaokul yıllarında yaz kampları için geldiği Amerika'da lise hayatına devam etmeye karar veren Şencan, şu an ABD'nin seçkin üniversitelerinden California Institute Of Technology'de burslu olarak okuyor.

Brookyln Amity School Genel Müdürü Tufan Aydın, okullarla ilgili kendilerine en çok sorulan sorunun, "Henüz ortaokulu yeni tamamlamış çocuğumuz yurtdışında okuyabilir mi?" olduğunu da belirterek, şunları söyledi:

"İkisi erkek, biri kız lisesi olan bu kurumların en önemli özelliği yatılı olması. Öğrenciler, yurtlarda danışman öğretmenlerle birlikte kalıyor. Gün içinde etüt ve aktiviteler bu danışmanlar eşliğinde yapılıyor. Okulda hazırlanan tüm yemekler Türk aşçılar tarafından pişiriliyor. Bu okullarda öğrencilerin kendini evinde hissetmesi için tüm şartlar hazırlanmış durumda. Onun için bir sıkıntı yaşamaları söz konusu değil."

Lise eğitimi için Amerika'ya göndermeden önce kızının hiç bir yerde yatılı kalmasına izin vermediğini söyleyen velilerden Nuray Demirgezer ise kızı İpek'in, New York'ta kaliteli bir eğitimin yanında kendi ayakları üzerinde durmayı da öğrendiğini söyledi. Demirgezer, "Bir çocuğun ailesinin yanında olmaması elbette zor ancak onun eğitimi için fedakarlık göstermemiz gerekiyordu. Kızım, dört yıl Amerika'da okudu. Şimdi tıp fakültesini kazandı. Okuldan o kadar memnun kaldık ki, hiç tereddüt etmeden gönderirdim." diyor.

Oğlu Melikşah'ın orta ikinci sınıfta tatil için geldiği Amerika'da lise okumayı tercih ettiğini söyleyen Selçuk Güncüoğlu ise yaptığı açıklamada, "Oğlum bu sene Putnam Science Academy den mezun oldu. 6 farklı üniversiteden kabul aldı. Oğlum, kaliteli bir eğitim aldı ve aksansız İngilizce'yi konuşuyor. Bunun yanında toplum içinde ve kendi başına yaşayabilmeyi öğreniyor. 2 kızımı da hedefleri olan ve Amerika'nın sayılı üniversitelerine öğrenci gönderebilen Brooklyn Amity School'a gönderdim. Üç çocuğum var üçü de yanımda olmayacak ancak karşılıklı fedakârlık yapmadan iyi bir gelecek beklemek doğru olmaz." diye konuştu.

Connecticut'ta bulunan özel erkek lisesi Putnam Science Academy 2002 yılında kurulmuş. Okulun 150 yatılı öğrenci kapasitesi var. Pioneer Academy of Science ise 1999 yılından bu yana New Jersey'de hizmet veriyor. Bu sene yeni binasına taşınacak olan okulun 180 yatılı öğrenci kapasitesi var. New York Brooklyn Amity School ise 1999'dan bu yana 160 yatılı kız öğrenci kapasitesiyle faaliyet gösteriyor.

Okulların Türkiye temsilciğini Manhattan merkezli Metropolitan Education yapıyor. İstanbul'da da bir şubesi bulunan kurum profesyonel danışmanları ile okullar hakkında en doğru seçenek için yönlendiriyor.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER